طرح تشکیل “خانه عمران روستا و مدیریت مشارکتی در توسعه بالاجاده”
تعداد بازدید تعداد 173 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۲:۰۵ ب.ظ، پنج شنبه، ۲۰ دی، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

“خانه عمران روستا” بعنوان کلیدی ترین عنصر دستیابی به اهداف عمرانی و توسعه بالاجاده از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چون افراد بطور ارادی و آگاهانه و با میل و رضایت خود بدون هیچ گونه اجبار در برنامه ها یا پروژه های عمرانی شرکت می کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ یکی از راهکارهای مهم در عرصه توسعه، عمران و آبادانی روستا موضوع مشارکت اجتماعی است که در این زمینه پیشنهاداتی در گذشته مطرح کردم که بارها از طریق رسانه های مختلف اطلاع رسانی شده و در همین جا مراتب تقدیر و تشکر خویش را به مدیریت این رسانه ها اعلام می نمایم.

مهمترین موضوع که در مدیریت توسعه ای روستای بالاجاده دارای اهمیت می باشد موضوع “گردشگری روستایی” است.

نظیر آن نامگذاری روزی به نام “روز بالاجاده در تقویم روستا” که پیشنهاد شد تا در سالروز ثبت ملی تپه تاریخی بالاده نام گذاری شود.

طرح حاضر با هدف بررسی نقش مشارکت اجتماعی و اقتصادی اهالی روستای بالاجاده در طرح های عمرانی بوده، مشارکت با توجه به نقش پذیری و ایفای نقش ساکنین روستا در برنامه های اجتماعی، اقتصادی و عمرانی برای دستیابی به اهداف جمعی بویژه در روستای بالاجاده از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پیرامون مشارکت بطور گسترده از زمانی آغاز شد که اهل پژوهش به مطالعه، علل، آثار دگرگونی ها، تحولات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی پرداختند.

به این ترتیب مفهوم و موضوع مشارکت جز لاینفک تئوری های توسعه گردید.

طرح “خانه عمران” با حضور اندیشمندان، برنامه ریزان توسعه روستایی، مهندسان عمران و شهرسازی، شورای اسلامی و معتمدین روستا بدور از هرگونه گرایش سیاسی، حزبی و سیاست های سلیقه ای، شخصی و فقط در امر توسعه روستا در قالب اساسنامه تشکیل گردد که بازوی فعال و توانمندی در کنار شورای اسلامی روستا و دهیار می باشد.

“خانه عمران روستا” بعنوان کلیدی ترین عنصر دستیابی به اهداف عمرانی و توسعه بالاجاده از اهمیت خاصی برخوردار است؛ چون افراد بطور ارادی و آگاهانه و با میل و رضایت خود بدون هیچ گونه اجبار در برنامه ها یا پروژه های عمرانی شرکت می کنند.

این همکاری از مرحله تصمیم گیری تا اجرا، نظارت و ارزشیابی برنامه ها تداوم دارد و موجب می شود مردم با سرعت بیشتری در به ثمر رساندن اقدامات کوشش کنند و آن اقدامات را برای خود بدانند و از آنها مراقبت و محافظت کنند و در صورت استهلاک یا تخریب خود مجددا در پی ساخت آن برآیند.

امروزه تاثیر و اهمیت خانه عمران روستا که سبب پایدار شدن نقش موثر مردم و مشارکت اجتماعی آنها در حرکت به سمت توسعه پایدار بوده بر کسی پوشیده نیست و اگر بخواهیم به سمت توسعه ای پویا و پایدار در بالاجاده حرکت کنیم این اقدام “خانه عمران روستا” را می توان بازوی فعال در کنار شورای اسلامی در امر توسعه روستا باشد.

مهمترین اهداف طرح تشکیل خانه عمران روستا:

۱_ شناخت میزان آگاهی ساکنین از اهداف طرح های عمرانی روستایی و میزان مشارکت اجتماعی و اقتصادی آنان در اجرای این طرح ها.

۲_ ارائه پیشنهاد برای تحقق بهتر طرح های عمرانی پایدار در بالاجاده

۳_ ترویج روحیه درک منافع جمعی به جای خردگرایی.

۴_ توسعه کالبدی روستا.

۵_ کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی.

۶_ ایجاد پشتوانه بومی و سیاسی برای تصمیم گیری های فنی طرح ها و کاهش مشکلات اجرایی و تسهیل در روند اجرا.

۷_ رفع موانع روستایی، موانع فرهنگی توسعه، موانع روانی توسعه و موانع مذهبی توسعه.

خانه عمران روستا در امر تحقق طرح های عمرانی، کشاورزی، گردشگری، صنعتی و … به عوامل موثری جهت تحقق این امر برخورد می نمایند که از عمده ترین آنها ساکنین بعنوان اشخاصی که از خدمات طرح های عمرانی روستا بهره مند می شوند؛ می باشد.

پایان بخش نخست
و این یادداشت ادامه دارد …

نویسنده: علی رحمانی

انتهای پیام/

ارسال نظر