ده گامی که روحانی برای توسعه گلستان باید بردارد
تعداد بازدید تعداد 198 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۷:۴۵ ب.ظ، یکشنبه، ۲۳ دی، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

به نظر نگارنده دکتر روحانی رئیس جمهور برای توسعه استان باید این ده قدم را بردارد تا فضا برای قدم های بزرگتر بعدی ایجاد شود .

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ یادداشت – جواد عموزاد خلیلی : دکتر حسن روحانی رئیس جمهور فردا دوشنبه ۲۴ دیماه به گلستان سفر می کند ، این دومین بار است که ایشان طی ۶ سال گذشته به این استان شمالی سفر تا از نزدیک با عملکرد دولت خویش و مطالبات و دغدغه های مردم آشنا شود .

در مورد عقب ماندگی و زخم های بجای مانده بر پیکر گلستان حرفهای زیادی زده شده و این مجال را برای توصیف اضافی آنچه که هست و آنچه که باید باشد ، ضروری نمی بینم اما ده گامی که می تواند باعث توسعه استان شود را به رئیس جمهور متذکر می شوم،امید که همراهان و برنامه ریزان سفر این موارد را مورد مداقه قرار دهند .

۱ – تامین زمین برای پارک علم و فناوری گلستان : یکی از شاخص های توسعه و اقتدار بحث علم و فناوری است و ستون این کار نیز پارک های علم و فناوری استانها هستند که با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان علم را تبدیل به ثروت کرده و حتی آن را به دیگر کشورها صادر می کنند، اما استان گلستان کمترین مساحت پارک علم و فناوری در سطح کشور را دارد( حدود ۳ هکتار) و در سالهای گذشته دو تا از بهترین و سودآورترین شرکت های استان به دلیل عدم تامین فضا و امکانات از استان خارج شدند ، لذا تقاضا مندیم مساحت بیشتری برای پارک علم و فناوری استان و امکانات لازم جهت تجهیز آن در نظر گرفته شود ، ضمن اینکه تدابیری اندیشیده شود تا مراکز علمی – تحقیقاتی و دانشگاه های استان برای رفع مشکلات استان پیشگام شوند و فاصله مردم و دانشگاه کم شود .

 ۲ – مرکز پیشگیری ، کنترل و درمان سرطان بندرترکمن : این پروژه سال ۹۲ با مشارکت خیرین بندرترکمن در مساحت ۱۰۰۰ متر اجرا شد ، در حالیکه خیرین یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون داده بودند و هلال احمر نیز قول تجهیز امکانات آن را داده بود اما در سال ۹۴ روند ساخت آن متوقف شد . لذا با توجه به اینکه استان گلستان و ترکمن صحرا قطب سرطان بوده و جمعیت هلال احمر نیز آمادگی کامل برای اجرای این پروژه دارد ، درخواست می گردد که تکمیل و افتتاح این پروژه جزو مصوبات سفر باشد .

۳ – ساخت بندرخشک در اینچه برون : بندرخشک جزو مصوبات سفر سال ۹۳ حضرتعالی به استان گلستان بود که متاسفانه درگیری کاغذبازی و بعضا زیاده خواهی ها شد و نتوانست به سرانجام برسد ، لذا لازم است با مدیریت راه آهن شمال شرق زیرساختهای بندرخشک در این منطقه ایجاد و سپس به صورت اجاره به شرکت های ذی صلاح و بخش خصوصی واگذار شود .

۴ – تکمیل سد نرماب : سد نرماب در مینودشت یکی از بزرگترین پروژه های در حال اجرا به دستان توانمند قرارگاه خاتم الانبیاء است که قرار شده آب شرب ۵ شهرستان شرق گلستان و آب مایحتاج کشاورزی این منطقه بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر را پوشش دهد ، قطعا در مواجهه شدید با بحران آب در سال آینده ، اتمام این پروژه استان را از چالش های جدی و تهدیدهای حوزه آب مصون خواهد کرد .

۵ – پتروشیمی گلستان : یکی از سوژه های تکراری اما مهم استان است که سرنوشت ۹۴ هزار سهامدار و خانواده های آنان را درگیر خود کرده و فقط ۱۸ درصد رشد داشته است ، راهبرد دولت تدبیر و امید در این زمینه دو گانه بوده ؛ استاندار صادقلو تمایلی به این پروژه نداشته اما استاندار هاشمی قول تعیین تکلیف آن را داده ، به نظر می رسد باید خود حضرتعالی با توجه به توجیه اقتصادی این پروژه و متقاعد کردن سازمان محیط زیست ، به این قضیه ورود و دستور جدی و اساسی دهید .

۶ – انتزاع غله گلستان از مازندران : جناب آقای روحانی ! استان گلستان قطب تولید گندم با کیفیت گلوتن بالاست با تولید سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن اما استان مازندران با تولید حدود ۱۰۰ هزار تن گندم در سال مرکزیت غله منطقه دو کشور (گیلان – مازندران – گلستان ) را دارد که این یک امر باعث ایجاد مشکلاتی در کار شده است ، خواهش ما از شما اینست با توجه به قرار گرفتن استان گلستان در کریدور صادراتی کشور به آسیای میانه و استفاده از ظرفیت راه آهن ، تولید سالانه یک و نیم میلیون تن گندم ، وجود بیش از ۳۰ کارخانه آرد ، بیش از ۷۰ سیلو و حضور تعدادی زیادی پرسنل در فرآیند خرید ، نگهداری ، پرداخت مطالبات و … که همگی توسط اداره غله استان انجام می شود ، اداره کل غله گلستان مستقل شود .

۷ – توسعه معنوی گلستان : استان گلستان علاوه بر توسعه نیافتگی عمرانی به لحاظ فرهنگی هم نتوانسته به خواسته هایش برسد ، واقعه بزرگ ۵ آذر گرگان و تقدیم ۱۴ شهید در این واقعه به انقلاب هنوز در تاریخ و تقویم رسمی کشور به صورت جدی وارد نشده و مردم استان ارزوی دیدار با رهبری در سالروز این واقعه را دارند ، هنوز سهم متقدمین مبارزه با رژیم ستمشاهی در مطنقه همچون شهید محمدعلی روحانی فرد ادا نشده است ، شهیدی که عکس وی در تاریخ ۲۱ بهمن ماه در تظاهرات مردم گرگان و قرار گرفتنش بر روی دوش سربازانی که از پادگان لشکر ۳۰ بیرن آمدند ، عکس چهل سالگی انقلاب در کشور انتخاب شده است ، همچین ساخت پارک موزه دفاع مقدس در استان گلستان با ۴ هزار شهید و تعدادی زیادی آزاده و جانباز و ایثارگر و ۱۸ مدافع حرم ، متاسفانه در اولویت استانداری گلستان قرار ندارد ، خواهش ما از جنابعالی اینست که توسعه معنوی استان را هم در مصوبات سفر خود جای دهید .

۸ – پلی کلینیک تخصصی درمانی و توانبخشی هلال احمر : این ساختمان ۱۳ طبقه در میدان ولی عصر (عج) گرگان ، از سال ۹۰ کلنگ خورده و الان حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد و حدود ۲۰ مجوز نیز از دانشگاه علوم پزشکی گلستان در زمینه های پوست ، عفونی ، اطفال ، زنان ، دندانپزشکی و … دارد . در حال حاضر نیز مشاور و پیمانکار آن مشخص شده و تسریع و تکمیل و نهایتا افتتاح آن در زمان ریاست جمهوری حضرتعالی می تواند یکی از پروژه های ماندگار باشد .

۹ – تامین نهاده ها و مطالبات کشاورزان : همانطور که می دانید گلستان استانی کشاورزی است و حدود ۳۰ درصد از مردم استان نیز درگیر با این حرفه هستند ، چند سالی است که کشاورزان عزیز بعد از کشت محصول برای تامین نهاده های چون بذر ، کود  و سم و … دچار مشکل می شوند و باید علاوه بر کمبود بر قیمت زیاد و گران این نهاده ها نیز اشاره کرد ، ضمن اینکه بعد از این همه زحمت و مرارت پول محصول نیز چندین ماه بعد از تحویل به دولت پرداخت می شود که این موارد واقعا مشکلات زیادی برای قشر کشاورز ایجاد کرده است .

۱۰ – تحقق اقتصاد دریایی : دریا به عنوان منبع و مولد ثروت ، اشتغال و رفاه همواره مورد استفاده بشر بوده اما استان گلستان از اقتصاد دریایی نفعی نبرده است ، اندک تحرکی در سالهای گذشته در توسعه سایت میگو گمیشان بوجود آمده که قرار بود فارغ التحصیلان کشاورزی و ترکمن های بومی منطقه را بهره مند کند ، اما استفاده از ظرفیت حمل و نقل دریایی ، تکثیر خاویار به عنوان مروارید سیاه و استفاده از سایر ظرفیتهای دریا و اسکله هایی چون بندرترکمن ، بندر گز و بندر خواجه نفس همچنان مغفول مانده است .

انتهای پیام /

ارسال نظر