شایستگی در جغرافیا نمی گنجد
تعداد بازدید تعداد 326 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۸:۰۶ ب.ظ، چهارشنبه، ۳ بهمن، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

اولین چیزی که در مورد موضوع استانی شدن انتخابات به ذهن تبادر می کند این است که آیا طرح این موضوع برای جامعه یک ضرورت است یا خیر؟ و اگر این موضوع به رفراندوم گذاشته شود، آیا مردم به ضرورت آن رای خواهند داد؟

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا به نقل از قابوس نامه، به عبارت دیگر آیا استانی شدن انتخابات را مردم می خواهند یا جریان های سیاسی که در داخل و خارج از مجلس وجود دارد به دنبال آن هستند؟

گذشته از اینکه پشت پرده طرح این موضوع مسائله دیگری وجود دارد یا خیر؟ سوال اساسی دیگری نیز مطرح است. اینکه در شرایط فعلی کشور و جامعه و مشکلات شدید اقتصادی از جمله بیکاری، تورم و از سویی تلاش دشمن برای ایجاد سرخوردگی و ناامیدی در جوانان نسبت به آینده ، تصویب و اجرای طرح استانی شدن انتخابات چه میزان می تواند در برون رفت از وضعیت اقتصاد کنونی جامعه موثر باشد؟

با توجه به تجربه ۱۰دوره مجلس شورای اسلامی نمایندگان در دوره های مختلف چقدر توانسته اند برای پیشگیری از تکرار تنش اقتصادی در جامعه، طرح مناسب و مفید ارائه کنند که حال با استانی شدن انتخابات می خواهند معجره کنند؟!

در ناکارآمد بودن این طرح همین بس که از سال ۷۸ یعنی نزدیک به ۲ دهه است در مجلس مطرح می شود اما هنوز نتوانته اجماعی موافق را برای خود به وجود بیاورد! و نمایندگان هنوز از ارائه طرحی بی نقص و پخته عاجزند!

اگر هدف از استانی شدن انتخابات تقویت نگاه ملی است، به نظر نمی آید برای تببین و تقویت این نگاه نیاز به استانی شدن انتخابات باشد بلکه آقایان باید با اصلاح و پرکردن خلأهای قانونی کاری کنند که یک نماینده شهرستان به معنای واقعی کلمه نماینده مجلس شورای اسلامی باشد!

برای تحقق این مهم باید نمایندگان از ورود به موضوعات خرد و جزئی و عزل و نصب ها و امثالهم منع شوند و با آنها برخورد قانونی شود وتنها به وظیفه قانونگذاری خود بپردازند.

وقتی هیچ قانونی جلودار نمایندۀ یک شهرستان برای دخالت در عزل و نصب های حوزه انتخابی نیست حال اگر این نماینده در طرح استانی شدن انتخابات مجلس رای بیاورد چه لابی هایی برای انتصابات که انجام نخواهد شد و باید گفت” خدا خودش به فریاد این مردم برسد”!

نکته پایانی که باید برآن تاکید کرد این است که نمایندگان به جای طرح موضوعات اینچنینی و تراشیدن هزینه های اضافی و تحمیل آن بر مردم و کشورو مشغول کردن اذهان به آن، فکری برای معیشت، اشتغال و تورم کنند که، بنیان خانواده ها را تحت الشعاع قرار داده است و بدانند نماینده نیز تنها یک انسان است البته انسانی که باید هم تخصص داشته باشد هم تعهد که ویژگی همان انسان شایسته است و شایستگی در جغرافیا نمی گنجد!

محمد محمدنیا/ فعال سیاسی اجتماعی

انتهاي پيام/

ارسال نظر