دیدار آیت الله سیدمیرتقی حسینی گرگانی با حجت الاسلام لیاقتی در روستای سرکلاته خرابشهر+تصاویر
تعداد بازدید تعداد 555 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۲:۴۶ ب.ظ، شنبه، ۲۰ بهمن، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

آیت الله سیدمیرتقی حسینی گرگانی با آیت الله شیخ محمدجعفر لیاقتی یکی از علمای بنام در روستای سرکلاته خرابشهر دیدار کرد.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ آیت الله سیدمیرتقی حسینی گرگانی با آیت الله شیخ محمدجعفر لیاقتی یکی از علمای بنام در روستای سرکلاته خرابشهر دیدار کرد.

حجت الاسلام جعفری معاونت تعلیم و تربیت سپاه نینوا استان گلستان و فرزند گرامی آیت الله سیدمیرتقی حسینی گرگانی، در این دیدار، ایشان را همراهی کردند.

نگاهی گذرا به حیات علمی عالم ربانی حضرت آیت الله حسینی گرگانی:

فقیه عظیم الشأن حضرت آیت الله آقای حاج سید ميرتقي حسيني گرگاني در سال ۱۳۳۰ هجري شمسي در يکي از روستاهاي شهرستان گرگان در خانواده‌اي متدين و مذهبي متولد شد.

وي پس از گذراندن ششم ابتدايي در سال ۱۳۴۵ هجري شمسي براي ادامه تحصيل، راهي حوزه علميه مبارکه سردار (رضویه) گرگان شد و مدت يکسال در آن سامان به فراگیری و تعلّم مقدمات و ادبیات عرب اشتغال يافت و سپس راهي حوزه علميه مبارکه مشهد الرضا × شد و در محضر مرحوم شیخ محمد تقی نیشابوری معروف به اديب ثاني و بخصوص از محضر اديب اريب حضرت استاد سيد محمدعلي موسوي مشهور به ابومعين حميدالدين حجت هاشمي خراساني بهره‌مند گرديد و ادبيات و منطق را از محضر آن بزرگوار استفاده برد.

حضرت آیت الله حسینی گرگانی پس از فراگيري علوم مقدماتي، براي آموختن فقه و اصول راهي محفل درسي حضرت آيت الله سيد ميرزا حسن صالحي مدرس شد و در بحوث معارفي مرحوم آيت الله سيد محمد عزالدين حسيني زنجاني شرکت مي‌جست.

سپس جهت شرکت در دروس سطح عالي و خارج فقه و اصول، در سال ۱۳۵۷ هجري شمسي عازم شهر مقدس قم شد و در حوزه علميه مقدسه قم از محضر اعاظمي چون مرحوم آيت الله سيد محمدرضا موسوي فقیه گلپايگاني و مرحوم آيت الله ميرزا کاظم تبريزي و مرحوم آيت الله ميرزا جواد تبريزي و مرحوم آیت الله سید ابوالقاسم حسینی کوکبی تبریزی و بخصوص از محضر حضرت آيت الله شيخ حسين وحيد خراساني و مرحوم آيت الله سید محمد حسيني روحاني کسب فيض نمود.

معظم له در حوزه علميه قم رجال را از محضر مرحوم آيت الله شيخ ابوطالب تجليل تبريزي و تفسير قرآن کريم و فلسفه و برخي علوم و معارف الهي را از محضر حضرت آيت الله شيخ عبدالله جوادي آملي و مرحوم آيت الله شيخ يحيي انصاري شيرازي و علم هیئت را در محضر حضرت آيت الله شيخ حسن حسن‌زاده آملي فراگرفت.

استاد بزرگوار حضرت آیت الله آقامیرتقی حسینی گرگانی پس از آموختن ادبيات و منطق و کلام و فلسفه و فقه و اصول و علوم آل محمد | به تدريس آنها اشتغال يافت، و هماکنون ۴۰ سال است که به تعلیم علوم اسلامي و پرورش شاگردان مکتب اهل بيت عصمت و طهارت ^ اشتغال دارند و در حوزه علميه قم به تدريس خارج فقه و اصول مي‌پردازند.

از جمله آثار و تأليفات حضرت آيت‌الله حسيني گرگاني مي‌باشد:

۱٫نزول مسيح و ظهور موعود

۲٫مجموعه فرهنگنامه مفاخر استرآباد و جرجان که چهار جلد آن به زيور طبع آراسته شده است؛ انوار گلستان، رياحين گلستان، شعراي گلستان در دو جلد

۳٫نبراس الأذهان في اصول الفقه المقارن در پنج جلد

۴٫نبراس الهدی فی ابداء البداء

۵٫صولت خاندان صولی

۶٫سبّ و تکفير علل، عوامل و پيامدها در پنج جلد

۷٫رازها و رمزها

۸٫حکمتانه

۹٫فراتري نگاه اسلام به زن

۱۰٫چگونگی تدریس دروس خارج ـ سبک‌ها، روش‌ها، الگوها

۱۱٫افضل البیوت

۱۲٫نبراس الضیاء المستفیض فی تصرفات و منجزات مریض

و ده‌ها اثر علمی دیگر که به لطف و عنایت ذات اقدس الهی در دست تألیف و چاپ می‌باشد.

حجت الاسلام محمدباقر لیاقتی کیست؟

حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد جعفر لیاقتی فرزند ملاذبیح الله در مهر ماه ۱۳۰۱ ه.ش در روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) چشم به جهان گشودند.

ایشان از نوادگان دختری آخوند ملا محمد کاظم هزارجریبی مدفون در شهر مقدس نجف اشرف می باشند.

تحصیلات خود را در طفولیت با حضور در مکتب خانه روستا آغاز کردند و بعد از فرا گرفتن قرآن و سواد خواندن و نوشتن در سال ۱۳۲۳ ه.ش به مدرسه علمیه سادات گرگان وارد شدند.

وی به مدت ۵ سال از محضر درس اساتیدی چون آقا سید عبدالرسول میر کریمی و آقاسید جلال و سید سجاد علوی بهره مند شد و با داشتن تبحر علمی همزمان به تدریس طلبه های تازه وارد نیز اشتغال داشت .

متعاقب آن۲ سال به شهر قم عزیمت و در محضر درس آقایان میرزا علی مشکینی و آقا شیخ محمد صدوقی تلمذ نمود.

پس از ۵ سال زندگی پربار علمی در مشهد مقدس مجددا” ۴ سال دیگر در قم مقیم شده و نزد مراجع و اساتید بر جسته ای چون آیت الله بروجردی ، امام خمینی (ره)، حضرات صافی ، نوری همدانی و سبحانی تلمذ نمودند.

ایشان همچنین در این دوران با شهید مصطفی خمینی و آیت الله سید موسی صدر و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رفاقت داشته و هم مباحثه بودند .

در سال ۱۳۳۴ به نجف اشرف مشرف شدند و به مدت ۵ سال در حوزه علمیه نجف اشرف از محضر مراجع بزرگ و آیات عظام و اساتید برجسته آنجا نظیر حضرت آیت الله آقا سید محمود حسینی شاهرودی و میرزا هاشم آملی و آقا سید ابوالقاسم خوئی ، سید محسن حکیم ، شیخ محمد حسین یزدی، میرزا باقر زنجانی ، عبدالعلی سبزواری ، شیخ حسین حلی و سید عبدالهادی شیرازی بهره های فراوان بردند .

از طرف آیت الله شاهرودی مقسم شهریه به طللاب استر آباد مقیم نجف اشرف نیز شدند و در پایان تحصیلات در نجف اشرف از آیت الله عبدالهادی شیرازی و همچنین آیت الله میرزا هاشم آملی جواز اجتهاد دریافت نمودند .

ضمنا” مشارالیه از طرف آیات عظام آقامیرزا آملی ،آقا سید حسین فقیه سبزواری ،آقا سید محسن حکیم ، آقا سیدعبدالهادی شیرازی ،ناصر مکارم شیرازی ، آقا سید محمود شاهرودی ،لطف الله صافی گلپایگانی ، آقا سید علی سیستانی و آقا شیخ محمد فاضل لنکرانی جواز دخالت در امور حسبیه و اخذ و تصرف وجوه شرعیه دریافت نمودند.

معظم له پس از ۵ سال توقف در نجف اشرف به ایران باز گشتند و در زادگاه خود (روستای سرکلاته تمیشه ) به تبلیغ دین و اقامه جماعت و رسیدگی به امور مردم و تر بیت طلاب علوم دینی مشغول شدند .

از سجایای اخلاقی ایشان همین بس که انسانی بسیار متواضع و روحانی وارسته ای هستند که همت و آرمانی بلند و قوی در سر داشته و اولین حوزه علمیه را در روستای سرکلاته خرابشهر جهت تربیت طلاب علوم دینی تاسیس نمودند و شاگردان خوبی تحویل جامعه دادند .

حضور ایشان بعنوان اولین روحانی بر جسته روستای سرکلاته توانست بارقه امید، نشاط و دلگرمی و قوت قلب مردم می باشد بطوریکه سیل مردم در اطراف آن روحانی عظیم الشان همچون پروانه می چرخند و امورات شرعیه و مشکلات فردی و اجتماعی خود را با معظم له در میان می
گذارند و کانون گرم محبت و دلدادگی و مورد وثوق و اعتماد مردم می باشند بطوریکه مردم اسرار پیدا و پنهان خود را با حضرت ایشان در میان می گذاشتند.

در آن دوران خفقان ایشان تمام وقت خود راصرف بر طرف نمودن مشکلات مردم دیار خود نموده بطوریکه اندک ساعاتی رابرای خود و خانواده وقت می گذاشتند .

حضرت ایشان علاوه بر ارشادات دینی و مذهبی در پیگیری امورات اجتماعی و رفاهی و معیشتی مردم کمر همت بسته و کمک کار مردم روستا بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیتهای کمیته انقلاب اسلامی را جهت حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و سرمایه های مردم و تامین امنیت جان و مال مردم را بعهده داشتند و در برابر مشکلات و آسیبهای دوران انقلاب با صبر و حلم و بردباری مردم روستا را مدیریت کرده و در همگرائی و وحدت مردم روستا خصوصا” راهنمائی و ارشادات جوانان پرشور و دوری از هر گونه نفاق و دو دسته گی تلاش و کوشش مضاعفی نمودند.

تصاویری از این دیدار:

عکاس: علی لیاقتی

انتهای پیام/

ارسال نظر