شفافیت، دوای جریان انقلابی برای انسجام حداکثری/ نخبگان انقلابی روح امید، همدلی و همگرایی را در بدنه نیروهای انقلابی استان بدمند
تعداد بازدید تعداد 322 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۲:۲۱ ق.ظ، سه شنبه، ۲۱ خرداد، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

متأسفانه عدم شفافیت در مواضع برخی از مدعیان اصولگرایی و انقلابی‌گری همواره موجب لغزش‌هایی در تصمیم‌گیری‌های مهم شده است؛ افرادی همچون علی لاریجانی در سطح کشور و اشباه وی در استان به دلیل برخی سوابق درخشان، همچنان می‌خواهند در تصمیمات نیروهای انقلابی تاثیرگذار باشند.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا؛ این روزها سخن از انسجام جریان انقلابی -چه در سطح کشور و چه در سطح استان- زیاد به میان می‌آید.

نگارنده بر این باور است که مهم‌ترین عامل پراکندگی نیروهای انقلابی، غبارآلود بودن فضای انقلابی گری است.

مردم ما نشان داده‌اند که به گفتمان انقلاب گرایش حداکثری دارند، مشروط به اینکه شفافیت را در شعار و عمل مشاهده کنند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اثبات کرد؛ علی‌رغم اینکه فضای سنگینی علیه نیروهای انقلابی وجود داشت و نامزد اصلی این جریان، بسیار دیر به میدان آمد، اما وجود اهم شاخص‌های قولی و عملی انقلابی‌گری در نامزد اصلی، باعث انسجام حداکثری انقلابیون شد.

قابل انکار نیست که آن حماسه، مرهون نیروهای بصیری بود که با اقدام به موقع، از نامزد اصلح دعوت و حمایت نمودند و با گفتمان ‌سازی، مردم را به سوی انتخاب اصلح سوق دادند.

متأسفانه عدم شفافیت در مواضع برخی از مدعیان اصولگرایی و انقلابی‌گری همواره موجب لغزش‌هایی در تصمیم‌گیری‌های مهم شده است؛ افرادی همچون علی لاریجانی در سطح کشور و اشباه وی در استان به دلیل برخی سوابق درخشان، همچنان می‌خواهند در تصمیمات نیروهای انقلابی تاثیرگذار باشند.

بصیرت انقلابی اقتضا می‌کند که میزان در انقلابی بودن، حال فعلی افراد و تشکل‌‌ها باشد.

افراد و تشکل‌هایی که در چند سال اخیر در موضوعات مهمی همچون فتنه‌ی ۸۸، برجام، سند ۲۰۳۰، FATF و در موضوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در سطح کشور و استان، هیچ‌گونه موضع‌گیری شفافی نداشته‌اند و بعضاً به خاطر عافیت‌طلبی یا جذب آرای بیشتر، مواضع دوپهلو یا متمایل به جریان لیبرال اتخاذ کرده‌اند، نمی‌توانند از جریان انقلابی استان سهم‌خواهی نمایند.

نگارنده در این خصوص، نکاتی را -به عنوان پیشنهاد یا توصیه- متذکر می‌شوم:

۱ – لازم است همه‌ی کسانی که می‌توانند در مخاطبان عام و خاص، تاثیرگذار باشند، هرچه زودتر دست‌به‌کار شوند و در شفاف‌ سازی هرچه بیشتر فضای گفتمانی استان تلاش نمایند.

مرز بین تفکر انقلابی و افکار لیبرال، متحجر، عافیت‌طلب و منفعت‌طلب، هم در قالب معیاردهی و هم با اشاره به مصادیق محسوس و ملموس، هرچه آشکارتر و شفاف‌تر شود.

۲ – بهترین مبنا و معیار برای انقلابی گری، شاخص‌هایی است که توسط امام خامنه‌ای در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب مطرح شده است.
رسانه‌ها و نخبگان انقلابی استان باید با نگاه تبیینی و ترویجی، به ابعاد مختلف این بیانیه بپردازند و راهکارهای اجرایی‌شدن توصیه‌های هفت‌گانه‌ی معظم‌له را در ابعاد استانی آن برای مردم و مسئولان تبیین نمایند.

۳ – یکی دیگر از وظایف اصلی نخبگان انقلابی استان، عبارت است از نشست‌های صمیمانه با نخبگان سیاسی استان (در قالب گفتگو، مصاحبه و …) و مطالبه‌ی اظهارنظر و موضع‌گیری در مسائل اساسی کشور و استان.
در این زمینه رسانه‌ها و مجموعه‌های انقلابی و جوان می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشند.
با توجه به اینکه مقام معظم رهبری زمینه‌سازی برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌ اللهی را خواستار شده‌اند و این زمینه‌سازی باید در اولین فرصت و در اتفاقات مهمی که در سال جاری و سال آینده رقم می‌خورد صورت گیرد، ضروری است همه‌ی کسانی که خود را برای ورود به عرصه‌ی خدمت به نظام (در دولت، مجلس و …) آماده می‌کنند، از سوابق روشنی برخوردار باشند و برنامه‌ی جامع و شفافی را برای تحقق توصیه‌های هفت‌گانه‌ی امام خامنه‌ای در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب ارائه دهند.

۴ – نخبگان انقلابی استان لازم است از طرفی پیشنهادات، مطالبات و نظرات کارشناسی و مشورتی خود را به همه‌ی کسانی که به نوعی در تصمیم‌گیری‌های مهم جریان انقلابی استان تاثیرگذار هستند، ارائه دهند و از طرف دیگر روح امید، همدلی و همگرایی را در بدنه‌ی نیروهای انقلابی استان بدمند.

****

در پایان لازم است به این نکته اشاره کنم که بیت حبیب انقلاب اسلامی مرحوم آیت‌الله طاهری گرگانی با تأسی به روش انقلابی آن مرحوم، همواره سعی در انسجام‌بخشی به نیروهای انقلابی استان داشته است؛ عدم نامزدی اعضای بیت در انتخابات آتی مجلس نیز در همین راستا صورت گرفته است.

یقیناً سیاست جذب حداکثری و دفع حداقلی یکی از راهبردهای این بیت بوده است و خواهد بود و این راهبرد هیچ منافاتی با اصرار بر شفافیت در شاخص‌های انقلابی‌گری ندارد.

کناره گیری اخوی گرامی هرچند موجب نگرانی بسیاری از دوستان انقلابی استان شده است ولی یقیناً برکات فراوانی را برای جریان انقلابی استان در پی خواهد داشت، ان‌شاءالله.
از همه‌ی نیروهای مؤمن و انقلابی می‌خواهم با دعاهای خیرشان و نصایح و نظرات خیرخواهانه‌ی خود ما را در ادامه‌ی این مسیر یاری نمایند.

حجت الاسلام و المسلمین سید محسن طاهری مسئول مدرسه امام صادق (ع) گرگان

۹۸/۳/۲۰

انتهاي پيام/

ارسال نظر