اسلحه ابزاری برای ورزش و شکار نم باروت در پستوخانه گلستانی ها/برخورد جدی بادارندگان سلاح غیرمجاز
تعداد بازدید تعداد 384 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۱۹ ق.ظ، چهارشنبه، ۱۹ تیر، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

افزایش سلاح های مجاز و غیرمجاز در گلستان به تهدیدی جدی در استان تبدیل شده و در این راستا طرح جمع آوری این سلاح ها با همت دستگاه های امنیتی و انتظامی در حال اجرا است.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از مهر، «موضوع جلوگیری از خرید و فروش اسلحه امسال جزو اصلی ترین اولویت های مأموریتی ناجا باشد»؛ این سخن رهبر معظم انقلاب در دیدار اردیبهشت ماه سال جاری با فرماندهان ناجا بود. ایشان جلوگیری از خرید و فروش اسلحه را یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی برشمردند و تأکید کردند که با خرید و فروش اسلحه در فضای مجازی هم باید برخورد جدی صورت گیرد.

سهولت دسترسی به سلاح گرم و سرد پارامتر موثری در افزایش آسیب های ناشی از نزاع ها و درگیری های فردی یا گروهی در هر جامعه محسوب می شود.

هر چند تهیه و استفاده از سلاح‌های سرد همچون کارد، چاقو، تبر و غیره به سبب کاربردها دو یا چندگانه به مراتب آسان‌تر از سلاح گرم است اما خرید و بهره‌مندی از سلاح گرم هم کار بسیار سخت و طاقت فرسایی نیست.

البته شفاف و در دسترس نبودن آمار دقیق سلاح‌های گرم مانند سلاح شکاری و جنگی در استان گلستان به دلایل امنیتی و سیاسی قابل پذیرش است اما براساس آمارهای غیررسمی تعداد سلاح‌های مجاز و غیرمجاز در اختیار گلستانی‌ها رقمی معادل چند ۱۰ هزار قبضه است.

شکار و ورزش ۲ کابری سلاح

استفاده از سلاح در مقوله شکار مجاز پرندگان و حیات وحش یا برای متواری کردن جانوران زیانکار از اراضی زراعی و تیراندازی در باشگاه‌های مجاز از کاربردهای پیش بینی شده برای اسلحه در ایران است که در صورت تحصیل جواز از نهادهای مربوطه امری پذیرفته شده است اما در مقابل این کاربردها، هستند افراد پرخطر و شروری که با استفاده و تهیه سلاح گرم مرتکب اعمال مجرمانه‌ای همچون سرقت مسلحانه، زورگیری، تجاوز و غیره می‌شوند که ضرورت دارد با چنین افرادی شدیداً برخود شود.

تنش‌های موجود در جامعه سبب پایین آمدن آستانه تحمل شهروندان شده و این امر هنگام داشتن سلاح گرم خطرآفرین است

در اختیار داشتن سلاح گرم به نوبه خود مشکل ساز و دغدغه آفرین نیست اما افزایش تنش‌های اجتماعی و فرهنگی و تشدید آنها به سبب اوضاع بد اقتصادی سبب شده تا آستانه تحمل گذشت و صبوری مردم به پایین‌ترین سطح ممکن برسد که به اشکال مختلف در سطح جامعه هویدا است.

درگیری‌های خیابانی به بهانه‌های واهی، نزاع‌های بی دلیل و غیره همه و همه بیانگر آن است که باید در اختیارگیری سلاح گرم در سطح جامعه مدیریت شود.

استفاده از سلاح در نزاع‌های ساده خیابانی گرفته یا استفاده برای خودزنی و خودکشی از مواردی است که شاید بارها و بارها در اخبار دیده یا در سطح جامعه شنیده باشیم، مقوله مهمی که نباید به بهانه امنیتی بودن موضوع از آن غفلت کرد و باید بر روی دارندگان سلاح‌های شکاری مجاز نظارت و با دارندگان سلاح‌های غیرمجاز هم برخورد کرد.

در گلستان هم اسلحه جزو معضلات بوده و به دلیل کشاورزی بودن استان، مردم به دنبال تهیه و نگهداری آن هستند.

پروسه طولانی برای خرید اسلحه شکاری

برای اطلاع از چگونگی خرید اسلحه مجاز با یکی از دارندگان مجوز قانونی خرید و فروش اسلحه در گلستان گفتگو کردیم؛ وی که از بیان نام خود خودداری کرد به خبرنگار مهر گفت: متقاضی خرید سلاح نباید خلافکار بوده و سوء سابقه داشته باشد و این امر توسط اطلاعات بررسی خواهد شد.

وی افزود: برای خرید اسلحه مدارک لازم مانند شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت اخذ می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴۵ روز زمان می‌برد که فرد صاحب اسلحه شود، ادامه داد: در اکثر شهرهای استان مرکز خرید فروش اسلحه مجاز وجود دارد.

وی گفت: هر شهری سهمیه مشخص دارد و بعد از گذراندن آزمون در تهران مجوز تأسیس مرکز فروش اسلحه مجاز داده می شود.

وی با بیان اینکه شخص باید به اسلحه کاملاً شناخت داشته باشد، تصریح کرد: مرکز نگهداری اسلحه و مهمات ارتش کلاس‌های آموزشی برای دارندگان اسلحه برگزار کرده و نحوه نگهداری را به آن‌ها آموزش می‌دهد. همچنین کسانی که مجوز آن‌ها از ۱۰ سال، گذشته باشد هم باید دوباره آموزش ببینند.

وی گفت: به کسانی که سن بالایی دارند و توان نگهداری اسلحه را نداشته باشند جواز داده نمی‌شود.

خرید و فروش اسلحه ممنوع است

در خصوص اقدامات پلیس در زمینه برخورد با دارندگان اسلحه‌های غیرمجاز با رئیس پلیس امنیت عمومی گلستان گفتگو کردیم، سرهنگ بهرام عزیزی به خبرنگار مهر گفت: اسلحه به صورت بالقوه یک ابزار خطرآفرین بوده و برابر قوانین جمهوری اسلامی ایران خرید و فروش آن ممنوع است.

وی که از دادن آمار سلاح‌های مجاز و غیرمجاز در استان خودداری کرد، افزود: اما سلاح‌های شکاری، با توجه به ضوابط مربوطه توسط مرکز سلاح و مهمات ارتش و نمایندگی‌های مجاز واگذار می‌شود.

عزیزی ادامه داد: استفاده از اسلحه تنها برای دارنده مجوز، قانونی است و وی نمی‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند.

وی با بیان اینکه حمل و نگهداری اسلحه تنها توسط خود فرد باید صورت گیرد، گفت: اسلحه را باید در مکان مناسب و دور از دسترس کودکان و افرادِ غیر نگهداری کرد و آن را جایی قرار داد که مورد سرقت واقع نشده و دیگران هم از آن استفاده نکنند.

فقط دارنده مجوز حق استفاده از اسلحه را دارد

عزیزی تأکید کرد: استفاده و نگهداری اسلحه توسط هر کسی جزء صاحب مجوز، ممنوع و دارای مجازات قانونی است و با آن برخورد خواهد شد.

وی عنوان کرد: اگر کسی می‌خواهد سلاح شکاری بخرد باید به مرکز سلاح و مهمات ارتش و دفاتر و فروشگاه‌های مجاز مراجعه کند و طبق ضوابط آن را خریداری کرده و طبق ضوابط هم از آن استفاده کند.

عزیزی گفت: در مراکز مجاز، اسلحه تعیین هویت شده و مشخصات و آموزش‌های لازم ارائه و طی این مدت استفاده هم کنترل می‌شود.

وی با یادآوری این نکته که دارنده اسلحه باید هر چند سال یکبار مجوز خود را تمدید کند، در خصوص اقدامات پلیس در زمینه برخورد با متخلفان گفت: پلیس با توجه به وظیفه ذاتی خود که حفظ نظم و امنیت است با اشراف اطلاعاتی با خرید و فروش اسلحه برخورد می‌کند.

طرح جمع آوری اسلحه

عزیزی افزود: طرح‌های لازم برای جمع آوری سلاح‌های غیرمجاز داریم و با فرصت طلبانی که به خاطر منافع مادی اقدام به خرید و فروش آن می‌کنند، برخورد می‌کنیم.

وی بیان کرد: با هماهنگی مقامات قضایی برخوردهای خوبی تاکنون در استان صورت گرفته و مجازت های لازم هم در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: به دارندگان سلاح غیرمجاز توصیه می‌کنیم که این کار غیرقانونی بوده و حتماً سلاح و مهمات خود را تحویل مراکز انتظامی دهند، در غیر این صورت اگر سلاح غیرمجاز از آنها گرفته شود برابر با قانون هم جریمه و هم حبس و مجازات‌های بعدی را در پی خواهد داشت.

عزیزی متذکر شد: آموزش لازم به دارندگان سلاح توسط نمایندگی داده شده و تعهدات لازم از آنها گرفته می شود؛ اگر کسی از قوانین تخطی کند مطمئناً مقامات قضایی با آن‌ها برخورد قاطع و لازم را انجام می‌دهند و پلیس هم با فروشندگان، توزیع کنندگان و استفاده کنندگان سلاح‌های غیرمجاز برخورد قاطع دارد و این امر جزو اولویت کاری ما است.

وی با بیان اینکه تنها کاربری سلاح مجاز و تیراندازی در باشگاه‌های مجاز زیر نظر اداره ورزش و جوانان است، گفت: برخی از افراد ضوابط را رعایت نمی‌کنند و هم آستانه تحمل آنها پایین است و در نزاع ها و دعواها از آن استفاده می‌کنند که این کار جرم است.

وی تصریح کرد: استفاده از سلاح در جشن‌ها برابر قانون ممنوع بوده و پیگیرد قانون دارد.

عزیزی همچنین به دارندگان سلاح مجاز توصیه کرد که در صورت سرقت سلاح باید آن را در کوتاه‌ترین زمان به پلیس گزارش دهند تا اقدمات لازم در این زمینه صورت گیرد.

انتهاي پيام/

ارسال نظر