آدرس غلط در تطهیر سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی/ آیا کالاهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی ارزان هستند؟
تعداد بازدید تعداد 125 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۲۵ ق.ظ، چهارشنبه، ۲۴ مهر، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی راه حل‌های فراوانی از جمله افزایش یارانه نقدی، کالابرگ الکترونیک و… را به جای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات پیشنهاد کرده‌اند. اما تا کنون مسئولان با چشم‌پوشی از نظرات صاحب‌نظران به مسیر اشتباه خود در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی ادامه داده‌اند.

به گزارش رادکانا: طی هفته های گذشته مدرس خیابانی، قائم مقام وزارت صمت در امور بازرگانی که هم اکنون یکی از متولیان اصلی واردات کشور است، در مصاحبه‌ای درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی گفت: «قطعا می‌توان انتقادهایی به اجرای این طرح داشت، اما در مجموع نتایج مثبت آن نیز غیرقابل چشم‌پوشی است. برای مثال امروز برنج خارجی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کند در بازار قیمتی کمتر از نصف قیمت برنج ایرانی دارد و همین مساله امنیت غذایی مردم را تضمین می‌کند.»

این ادعاها هرچند کارشناسانه نبوده و مصادیق بسیاری برای نقض آن وجود دارد اما مشخصا ارز ۴۲۰۰ تومانی طرفدار زیادی به جز واردکنندگان و دلالان نداشه است.

آیا ارزان بودن برنج خارجی به خاطر ارز ۴۲۰۰ تومانی است

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، میزان نیاز مصرفی سالانه کشور به برنج حدود ۳٫۱ میلیون تن است. ۷۴ درصد این میزان (معادل ۲٫۳ میلیون تن) در داخل کشور تولید و ۲۶ درصد آن یعنی معادل ۸۰۰ هزار تن از طریق واردات تامین می‌شود. براساس آمار گمرک، در سال ۹۷ نیز بیش از ۱٫۶ میلیون تن برنج به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلار وارد کشور شده است.

گزارش‌ مرکز آمار نشان می‌دهد در سه ماه اول سال ۹۸،  بیش از ۶۵۰ هزار تن برنج به ارزش ۶۶۳ میلیون دلار وارد کشور شده که این میزان نسبت به واردات مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش بیش از ۸۵ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرده در تیر و مرداد امسال، ۱۰۰‌هزار تن برنج در گمرک معطل تخصیص ارز است.

افزایش ۲۰۰ درصدی واردات در سال ۹۷ و همچنین واردات ۸۰ درصد نیاز یک ساله کشور تنها در مدت ۳ ماه، نشان می‌دهد، ادامه این روند تنها به ضرر تولید کننده داخلی و باعث جلوگیری از خودکفایی کشور در تولید برنج خواهد شد.

واردات برنج؛ تیر دولت به قلب خودکفایی در کشور

در همین راستا، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه صدور مجوز واردات برنج با آغاز فصل برداشت به معنای تیر خلاص به کشاورزان است، گفت: «با توجه به میزان واردات برنج در گذشته و ذخیره کشاورزان تا سه سال آینده نیاز به واردات برنج وجود ندارد».

بنابراین پایین ماندن قیمت برنج با صرف این حجم از منابع ارزی کشور شق القمر محسوب نمی‌شود و ادامه آن نیز منجر به ضربه به تولید داخلی و خودکفایی ملی خواهد شد.

کالاهایی که علیرغم دریافت ارز ارزان، گران شده‌است

یکی از نکات مهم و اساسی که در صحبت‌های قائم مقام وزارت صمت در امور بازرگانی از آن چشم‌پوشی شده ، افزایش قیمت کالاهای اساسی دیگر علیرغم دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات است.

به گزارش مرکز آمار در تیر ماه سال جاری قیمت گوشت گوسفند به میزان ۱۰۰ درصد، گوشت گاو یا گوساله ۱۱۱ درصد، مرغ ۶۴٫۵ درصد، روغن مایع ۴۲٫۷ درصد، چای خارجی ۵۴٫۴ درصد و شکر ۸۸٫۳ درصد نسبت به تیر ۹۷ افزایش قیمت داشته‌اند. نمودار زیر این اطلاعات را بهتر نشان می‌دهد.

قائم مقام وزارت صمت باید به این پرسش پاسخ دهد که چرا علیرغم صرف مقادیر بسیار زیادی از منابع ارزی کشور، دولت موفق به ثبات قیمت کالاهای فوق نبوده‌است؟ آیا با وجود چنین تورمی هنوز هم باید سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را موفق دانست!؟

پرونده‌های گسترده فساد که با ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد شدند

از دیگر مواردی که درباره نتایج ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حتما به آن توجه کرد، پرونده‌های سنگین فساد اقتصادی است. پرونده‌هایی که اخبار آن گوش مردم را پر کرده‌است. از پرونده مش قربونعلی‌ها و سوءاستفاده از ارز دولتی در خصوصی‌سازی‌ها گرفته تا تخلف مسئولان دولتی در بحث گوشت‌های وارداتی و حجم بسیار بالای پرونده‌های دیگر فساد در این موضوع.

آیا در صورت چشم‌پوشی از حجم بالای مبالغ دزدیده شده از بیت المال، می‌توان از خسارتی که باعث خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به مسئولان کشور شد نیز چشم‌پوشی کرد؟

نپذیرفتن شکست سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، ریشه سیاسی دارد

اما پافشاری و اصرار دولت برای ادامه این سیاست شکست خورده باعث شده بسیاری از صاحب‌نظران این امر را سیاسی تلقی کنند. در همین راستا مجید رضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اختصاص ارز چند نرخی اقدامی غلط و عامل رانت و فساد است، گفت: مشکلات وجود ارز چند نرخی کاملا قابل لمس است که با اندک سواد اقتصادی نیز می‌توان متوجه شد که اشتباه است و دلایل دولت برای وجود ارز ۴۲۰۰ تومانی کاملا مبنای سیاسی دارد.

بسیاری از نمایندگان مجلس نیز ادامه اجرای این طرح را به زیان مردم و تنها به نفع رانت‌خواران و باعث سوءاستفاده از ثروت ملی می‌دانند. یکی از این نمایندگان عزیز اکبریان، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس است که معتقد است:« ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی موردنیاز مردم درست نیست و دولت باید مکانیزم تامین و توزیع کالاها را تغییر دهد». وی با بیان اینکه در حال حاضر علیرغم تخصیص ارز دولتی، کالاها با قیمت های گران در بازار به فروش می‌رسد، اظهار کرد: «دولت می‌تواند با راهکارهایی مانند استفاده از کالابرگ الکترونیکی، کد ملی و… اقلام موردنیاز مردم را تامین و توزیع کند».

بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی راه حل‌های فراوانی از جمله افزایش یارانه نقدی، کالابرگ الکترونیک و…  را به جای اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات پیشنهاد کرده‌اند. اما تا کنون مسئولان با چشم‌پوشی از نظرات صاحب‌نظران به مسیر اشتباه خود در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی ادامه داده‌اند.

هرچند اخیراً برخی نمایندگان مدعی شده اند که هیچ بودجه ای برای دولت محقق نشده است که در سال جاری در اختیار وارد کنندگان قرار بدهند و از همین رو یارانه به کالاهای اساسی منتفی است.

انتهای پیام/ط

ارسال نظر