نقش تاریخی دانش آموزان در استکبار ستیزی/ روحیه بی اعتمادی به آمریکا با تجربه تلخ برجام تقویت شد
تعداد بازدید تعداد 149 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۵۶ ب.ظ، دوشنبه، ۱۳ آبان، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

دانش آموزان در هر دوره ای نشان داده اند که از جمله قشر آگاه جامعه هستند و امروز نیز موضوع استکبارستیزی با توجه به تجربه تلخ برجام و تحریم های همه جانبه آمریکا بیشتر از هر زمان دیگر در کشورمان مهم و حیاتی شده است.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا به نقل از دانا؛ سیزده آبان که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار بر ضد رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه آن است که این قشر آگاه و متعهد، در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی می‌باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند.
۱۳ آبان و پیش زمینه های قیام دانش آموزی 
در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا نمودن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند.
ساعت یازده صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما، اجتماع کنندگان در حالیکه به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ تن شهید و صدها نفر مجروح شدند.
امام‌ خمینی‌ (ره) به‌ مناسبت‌ فاجعه‌‌ ۱۳ آبان‌ در پیامی‌ خطاب‌ به‌ ملّت‌ ایران‌ نوشتند: «من‌ نمی‌دانم‌ که‌ از کدام‌ مصیبت‌های‌ ملت‌ و از کدام‌ جنایت‌های‌ شاه‌ بنویسم‌، قلم‌ من‌ عاجز است‌. آیا جنایاتی‌ را که‌ در دانشگاه‌ تهران‌ به‌ دست‌ دژخیمان‌ شاه‌ واقع‌ شد متذکر شوم‌ یا از کشتارهایی‌ که‌ در سراسر ایران‌ به‌ امر این‌ جنایتکار حرفه‌ای‌ صورت‌ گرفت‌؟» امام‌ خمینی‌ از ملت‌ خواستند تا «رسیدن‌ به‌ هدف‌، نهضت‌ را هر چه‌ شورانگیزتر ادامه‌ دهد». امام‌ هدف‌ نهضت‌ را سرنگونی‌ شاه‌، نابودی‌ رژیم‌ شاهنشاهی‌ و برقراری‌ حکومت‌ اسلامی‌ اعلام‌ کردند و تصریح‌ نمودند: «هر کس‌ یا هر گروه‌ که‌ با این‌ پیشنهادهای‌ سه‌گانه‌ موافق‌ نیست‌، راه‌ او غیر از راه‌ ما و راه‌ ملت‌ ایران‌ است‌.»
البته قیام ۱۳ آبانماه سال ۵۷ که یکی از پایه های اصلی پیروزی انقلاب اسلامی بود تنها به همین روز منحصر نمی شود و دانش آموزان یکی از قشرهایی بودند که مبارزه علیه رژیم شاه و استکبار جهانی را بر عهده داشتند. از این رو انقلاب اسلامی ایران، انقلابی است که قشرهای مختلف ازجمله دانشجویان و دانش آموزان که جزو فرهیختگان جامعه هستند در آن نقش بسزایی را ایفا کردند.
از پیش زمینه های قیام ۱۳ آبان می توان به قیام دانش آموزان در شهرری اشاره کرد. به دنبال صدور پیام امام خمینی در مهرماه ۵۷، در نیمه‌ دوم مهرماه و نیمه‌ اول آبان‌ماه آن سال تظاهرات گسترده‌ای از سوی دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور صورت گرفت که یکی از مهم‌ترین تظاهرات در شهر ری رخ داد. از اواسط مهرماه تا اواسط آبان، دانش آموزان شهر ری ضمن تعطیلی مدارس به برگزاری تظاهرات پرداختند. روز دوم آبان، دانش‌آموزان از مدارس مختلف با تظاهرات به دانشگاه تهران رفتند و تظاهرات بزرگی را با صلوات شروع کردند.
تعداد تظاهرکنندگان بیش از ده هزار نفر بود. روز سوم آبان نیز دانش‌آموزان، مدارس را در تهران تعطیل و به‌طرف دانشگاه تهران حرکت کردند. آنان با دادن شعارهای ضد دولتی و ضد آمریکایی و شعارهایی مانند «درود بر خمینی، نصر من‌الله و فتح قریب» و شعارهایی در حمایت از زندانیان سیاسی در خیابان‌های دانشگاه تهران دست به راهپیمایی زدند. تظاهرکنندگان با دخالت مأموران انتظامی متفرق شدند. تظاهرات دانش‌اموزان شهر ری اگرچه با سرکوب رژیم پهلوی مواجه شد اما پیش‌زمینه‌های ۱۳ آبان را فراهم ساخت.
حضور دانش آموزان در بزنگاه های مهم سیاسی انقلاب اسلامی 
دانش آموزان به عنوان قشری فرهیخته همواره پیشرو در اتفاقات انقلاب اسلامی بودند و در جنگ تحمیلی نیز حضور با بصیرت و آگاهی داشتند. تقدیم بیش از ۳۶ هزار شهید دانش آموز و هزاران جانباز و آزاده در طول دوران جنگ تحمیلی تنها بخشی از افتخار آفرینی نوجوانان در برگ های زرین تاریخ انقلاب اسلامی است.
حضور پرشور دانش آموزان در جبهه های حق علیه باطل نشان دهنده بصیرت و نگاه ژرف آنان به انقلاب اسلامی بود به گونه ای که صفحات هشت سال دفاع مقدس برگرفته از نام بزرگ مردانی چون شهید حسین فهمیده می شود تا برای همیشه بر تارک پرافتخار انقلاب اسلامی بدرخشد.
اینک در حوزه استکبارستیزی نیز دانش آموزان بایستی در خط اول باشند. البته دانش آموزانی که در حوزه بسیج فعالیت می کنند در این حوزه فعالیت چشمگیری دارند.
بی اعتمادی به آمریکا و غرب با موضوع برجام بر همه ثابت شد و روحیه بی اعتمادی به آمریکا دوباره در مردم ایران تقویت شد. البته در کودتای ۲۸ مرداد تا به امروز آمریکایی ها هر دوره کاری انجام داده اند که این روحیه در مردم ایران نهادینه شده است. برجام در حوزه اروپا هم همان روند ضمحمل کننده آمریکایی را طی کرد و در انتها اروپایی ها نشان داده اند که به قول رئیس جمهور آقا اجازه هستند و گوش به فرمان آمریکایی ها هستند و نمی توان به آنها اعتماد کرد.
دانش آموزان در هر دوره ای نشان داده اند که از جمله قشر آگاه جامعه هستند و امروز نیز موضوع استکبارستیزی با توجه به تجربه تلخ برجام و تحریم های همه جانبه آمریکا بیشتر از هر زمان دیگر در کشورمان مهم و حیاتی شده است. 
اگر چه از حوادث یوم الله ۱۳ آبان سال‌های ۱۳۴۳، ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ سال‌ها می‌گذرد اما حقانیت خروش و جهاد دانش‌آموزان علیه محمد رضا پهلوی و علیه استکبار آمریکا و نیز فریاد امام راحل علیه لایحه کاپیتولاسیون، لایحه تحقیر ملت بزرگ ایران توسط ایادی داخلی استکبار و قیام دانشجویان مسلمان در تسخیر لانه جاسوسی هر روز آشکارتر و روشن می‌شود که تنها راه مواجهه با استکبار قیام و مقاومت است و نه تسلیم و مذاکره. گذر زمان سبب پرده‌برداری از چهره فریبکار استکبار آمریکا و کشف دست چدنی در زیر دستکش مخملی بوده است و در برجام این موضوع بیش از پیش آشکار شد.
به نظر می رسد آنچه امروز کشورمان به آن در حوزه تبیینی نیاز دارد موضوع استکبارستیزی در حوزه های جدید است. قشر دانش آموز هم دریافت کننده این موضوع و هم مروج آن در آینده و حال خواهند بود. از این رو به نظر می رسد نقش تاریخی دانش آموزان در این زمان می تواند در این حوزه بیش از پیش جلوه کند و فعال شود.
انتهای پیام/
ارسال نظر