احتمال وقوع تب کریمه‌ کنگو در گلستان
تعداد بازدید تعداد 336 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۱۸ ق.ظ، یکشنبه، ۱۱ خرداد، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

غلامرضا محرابی گفت: احتمال شیوع تب خونریزی دهنده کریمه‌کنگو با شروع فصل گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها بیشتر می‌شود.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ غلامرضا محرابی درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو در استان هشدار دارد و از دامداران و افراد مرتبط با نگهداری و کشتار دام خواست تا با دقت و حساسیت بیشتری نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو بیشتر می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی تصریح کرد: دامداران از نقل و انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیربومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری و با استفاده از سموم مناسب، دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به طور مستمر سم‌پاشی کنند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود روی بدن دام‌ها بپرهیزند.

محرابی از افراد خواست هنگام خرد کردن گوشت از دستکش استفاده کنند زیرا تماس انسان با خون و بافت‌های آلوده دام می‌تواند برای انسان بیماری‌زا باشد.

وی همچنین از شهروندان استان خواست؛ گوشت‌های بدون برچسب و مهر دامپزشکی نخرند و پس از خرید گوشت، پیش از مصرف دست کم ۲۴ساعت گوشت را در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان از شاغلان در کشتارگاه‌های دام نیز خواست: در صورت ایجاد زخم یا جراحت جلدی در هنگام کشتار و یا بروز علایم بیماری شامل تب بالا، دردهای عضلانی و سر درد، پرخونی مخاط چشم و خونریزی عمومی در بدن، سریع به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

گفتنی است؛ تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) یک بیماری حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر