فوت ۶ کودک کرونایی در گلستان/ افزایش شیوع کرونا در استان
تعداد بازدید تعداد 224 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۸:۰۹ ب.ظ، یکشنبه، ۲۵ خرداد، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از فوت ۶ کودک کرونایی در این استان خبر داد و گفت: تمامی ۶ فوتی دارای بیماری زمینه‌ای بودند.

به گزارش سرویس حوادث رادکانا؛ عبدالرضا فاضل بعد از ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در گلستان در گفت‌وگو با خبرنگاران استان اظهار کرد: متاسفانه طی روزهای گذشته رفتارهای مردم به سمتی رفت که شهرهای سفید در استان گلستان به وضعیت زرد تغییر پیدا کرد و شرایط شهر بندرگز در خصوص شیوع کرونا به وضعیت قرمز رسید.

وی ادامه داد: مردم باید بپذیرند حتی اگر شهر وضعیت سفید باشد در آن شهر بیمار وجود دارد و بیمار بستری هم وجود دارند و همین بیماران باعث انتقال بیماری در سطح شهر و استان خواهند شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به تاثیر رفتارهای مردم در تعطیلات گذشته در شیوع بیماری کرونا متذکر شد: در برهه‌ای از زمان به کمترین میزان بستری یعنی ۱۵۰ بیمار رسیده بودیم در استان گلستان که امروز ۲۸۷ بیمار در تمامی بیمارستان‌های استان گلستان داریم.

فاضل بیان کرد: روز گذشته پنج مورد مرگ ناشی از بیماری کرونا در استان گلستان داشتیم و حتی میانگین مرگ در استان به عدد یک یا دو رسیده بود و حتی روزهایی ما هیچ مورد مرگ ناشی از بیماری کرونا نداشتیم که متاسفانه این آمار روز گذشته به عدد پنج رسید.

وی اضافه کرد: با توجه به شیوع امروز تعداد مرگ ناشی از کرونا در استان گلستان طی روزهای آینده بیشتر خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تصریح کرد: از مردم استان گلستان به‌خصوص در شهرهایی مثل بندرگز، گرگان، مینودشت و گنبدکاووس تقاضا دارم موارد بهداشتی را بیشتر رعایت کنند تا شاهد بهبودی شرایط باشیم.

فاضل گفت: متاسفانه مردم در بازار و مجامع کمتر کسی را می‌بینیم که از ماسک استفاده کند و این بسیار خطرناک است و از همه تقاضا دارم با جدیت از ماسک و موارد بهداشتی استفاده کنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم رعایت نکنند و آمار افزایش پیدا کند بدون شک دوباره مجبور هستیم که محدودیت‌ها را اعمال کنیم و این به هیچ عنوان پسندیده نیست.

* بستری ۸۳۰۰ گلستانی در پیک شیوع کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص آمار ارائه شده با این عنوان که ۵۷ درصد مردم گرگان مبتلا به کویید ۱۹ شده و خودشان متوجه نشدند، خاطرنشان کرد: این یک اصطلاح علمی با عنوان ایمنی گله‌ای است که برخی معتقد بودند عده قابل توجهی مبتلا به این بیماری می‌شوند، عده‌ای فوت و عده‌ای هم درمان می‌شوند.

فاضل ادامه داد: کار تحقیقاتی در سطح کشور توسط وزارت بهداشت انجام شد که براساس داده‌های آماری و انجام آزمایش‌های برآورد شد ۵۷ درصد مردم گرگان مبتلا به کرونا شده که غالب آنها کمترین علائم را داشته و حتی خودشان متوجه مبتلا شدن به این بیماری نشدند.

وی اضافه کرد: در استان گلستان ۸ هزار و ۳۰۰ نفر از یکم اسفندماه سال گذشته تا به امروز در استان گلستان بستری شدند که ۸۰ درصد آنها مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: در روز ۲۰۰ آزمایش «پی سی آر» برای تشخیص بیماری کرونا با هزینه دانشگاه علوم پزشکی استان به صورت رایگان در استان انجام خواهد شد.

فاضل متذکر شد: روز گذشته ما ۷۸ آزمایش «پی سی آر» داشتیم، هر بیماری که بستری می‌شود و یا سرپایی پزشکان مشکوک شوند نمونه‌برداری و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال خواهد شد.

وی درباره تغییر علائم بیماران کویید ۱۹ در استان گلستان گفت: در اسفندماه بیشتر بیماران با حالت زجر تنفسی مراجعه می‌کردند اما در حال حاضر بیشتر با علائم تنگی نفس کمتر و بی‌حالی، خستگی مزمن و علایم خفیف‌تر مراجعه می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره ابتلای کودکان در استان گلستان به بیماری کووید ۱۹، خاطرنشان کرد: ما تاکنون ۲۵ مورد بستری در بیمارستان طالقانی گرگان داشتیم و ۱۷ مورد هم در گنبدکاووس بستری شدند که بیشتر علائم آنها همانند علائم افراد بالغ و بزرگسال است اما بیشتر با علائم ضعف و بی‌حالی مراجعه می‌کنند.

فاضل اضافه کرد: ۶ مورد فوت کودک ناشی از بیماری کووید ۱۹ و ویروس کورنا در استان گلستان داشتیم که تمامی موارد دارای بیماری زمینه‌ای، نارسایی تنفسی و نارسایی قلبی داشتند./فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر