بذر افوربیا ویگوری برای نخستین‌بار در کشور تجاری‌سازی شد/ برآورد تولید بیش از ۱۰۰ هزار عدد بذر
تعداد بازدید تعداد 48 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱:۱۶ ب.ظ، سه شنبه، ۱۷ تیر، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

احمدی گلسفیدی گفت: با توجه به اهمیت اقتصادی پرورش گل‌ها و گیاهان در دنیا، استفاده از فناوری‌ها و روش‌های جدید در اصلاح و تكثیر گیاهان زینتی در راستای بازارپسندی آنها نقش زیادی در بازاریابی این محصولات و تجارت آن ها در بازارهای بین‌المللی دارد.

به گزارش رادکانا،مازیار احمدی گلسفیدی در گفتگو با گلستان ما، اظهار کرد: با هماهنگی معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری در امور گل و گیاه کشور، ۲۰۰ پایه مادری از هلند خریداری و مراحل تولید بذر افوربیا ویگوری به صورت دستی از سوی كارشناسان مركز تحقیقات و تهیه بذر در سرای نوآوری کشت و تجاری‌‌سازی گیاهان زینتی تکمیل شد و اكنون تعداد بالایی از این گیاه در دست تكثیر و تولید است.

وی با اشاره به پویایی صنعت گل و گیاه در جهان خاطرنشان کرد: صنعت گل و گیاه یک صنعت جهانی و پویاست كه در طول چند دهه اخیر رشد زیادی داشته و این تولید برای نخستین بار در سطح كشور صورت گرفته است.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان با بیان تأثیر شرایط آب و هوایی در کشت گیاهان زینتی و درآمد حاصل از صادرات آنها بیان کرد: كشت انواع گیاهان زینتی به دلیل شرایط آب و هوایی و درآمد حاصل از صادرات آنها می‌تواند نقش بسزایی در باروری استعدادهای اقتصادی ایران و توسعه تولید ملی كشور ایفا کند.

احمدی گلسفیدی، یادآورشد: با توجه به اهمیت اقتصادی پرورش گل‌ها و گیاهان در دنیا، استفاده از فناوری‌ها و روش‌های جدید در اصلاح و تكثیر گیاهان زینتی در راستای بازارپسندی آنها نقش زیادی در بازاریابی این محصولات و تجارت آن ها در بازارهای بین‌المللی دارد.

وی، افزود: تشکیل طبقات بذری پس از شناسایی نوع ناسازگاری و اعمال شیوه‌های رفع ناسازگاری انجام گرفت.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان، گفت: تكثیر جنسی در اغلب گیاهان زینتی از جمله افوربیا ویگوری با نوع فیزیولوژیكی آن ناسازگار است و لازمه تولید بذرهای گیاهان زینتی در سطح تجاری، شناسایی ناسازگاری‌ها و دستیابی به شیوه‌های رفع ناسازگاری‌ها است.

احمدی گلسفیدی، ابراز کرد: با توجه به مطالعات انجام شده در سرای نوآوری کشت و تجاری‌سازی گیاهان زینتی، تولید تجاری بذر این گیاه الزاماً ‌به روش manualMultiplegrain انجام شد.

وی، متذکر شد: اجرای طرح در سال ۱۳۹۷ آغاز شده و برآورد تولید این گیاه بیش از ۱۰۰ هزار عدد بذر است.

انتهای پیام/

ارسال نظر