مجلس باید برای کاهش سقف مهریه اقدام عملی کند/ مهریه بالا به نفع خانواده و بنیان آن نیست
تعداد بازدید تعداد 56 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۳:۰۰ ب.ظ، شنبه، ۲۵ مرداد، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

معاون سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: با توجه به افزایش نگران کننده قیمت سکه در بازار کشور، مجلس شورای اسلامی باید برای کاهش سقف مهریه تلاش کند چرا که امروز بحران مهریه‌ خانوادها را تهدید می‌کند.

به گزارش رادکانا؛ فرشته روح افزا،معاون سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده و استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه زنان در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اظهار کرد: نهادها و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی که در حوزه خانواده وظیفه دارند باید تلاش کنند تا ازدواج ها موفق باشد و آمار طلاق در کشور کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه برای کاهش سقف مهریه باید اقدام جدی صورت بگیرد، افزود: با توجه به افزایش نگران کننده قیمت سکه در بازار کشور، مجلس شورای اسلامی باید برای کاهش سقف مهریه تلاش کند، امروز بحران مهریه‌ بنیان خانواده‌ها را تهدید و از هم گسسته کرده است که باید تصمیمات جدی دراین رابطه صورت بگیرد.

روح افزا ادامه داد: امروز مشکلات مهریه به حدی افزایش یافته که مردان اغلب توان پرداخت آن‌ها را نداشته و بحران جدیدی در زندگی خانواده‌ها ایجاد می‌شود.

مهریه باید به اندازه توان زوج‌ها باشد

معاون سابق شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با تاکید بر اینکه برای کاهش تنش‌های موجود در خانواده باید اقدام اساسی صورت بگیرد،خاطرنشان کرد: امروز برای بحران مهریه در جامعه باید اتاق‌های فکری تشکیل شود که بتواند زندگی‌ها را بر مبنای درستی شکل بدهد و مانع بروز اختلافات خانوادگی شود.

وی یادآور شد: مهریه باید به اندازه ای باشد که زوج توان پرداخت آن را داشته باشد و از طریق آموزش مفاهیم ازدواج برای کاهش سطح توقع زنان و همچنین مهریه تلاش کرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: مهریه بسیار بالا به نفع خانواده و بنیان آن نیست و امروز در جامعه مصداق شوم بودن مهریه‌های بسیار بالا را می‌بینیم.

باید مهریه‌ها را از پوشش سکه خارج کرد

وی با ارائه پیشنهاد خارج کردن سکه از باب مهریه، تصریح کرد: عدم تشکیل جلسه مجلس برای پیگیری مشکلات خانواده‌ها در باب مهریه، عذر موجهی نیست. به نظر باید مهریه‌ها را از پوشش سکه خارج کرد و براساس مهرالسنه حضرت زهرا(س) عمل کرد و اگر چنین عمل کنیم خانواده‌ها به ثبات مطلوبی خواهند رسید.

این پژوهشگر حوزه خانواده، برآسان گیری خانواده‌ها در موضوع مهریه تأکید و بیان کرد: امروز بحران کرونا و بیکاری در جامعه موجب شده تا بسیاری از زوج ها با مشکل پرداخت مهریه مواجه شوند و نتوانند به تعهدات خود عمل کند از این رو باید خانواده دختران بر مرد آسان گرفته تا زندگی آنها دچار بحران نشود.

انتهای پیام/ا

ارسال نظر