باران زبانه آتش توسکستان را خاموش می کند
تعداد بازدید تعداد 63 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۵۰ ق.ظ، یکشنبه، ۱۸ آبان، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

بالاخره باران بارید تا جنگل های توسکستان که نفسشان از دود آتش گرفته و تن رونجور درختان تاب گرمای سوزناک آن را نداشت، خاموش کند.

به گزارش سرویس حوادث رادکانا؛ بارش باران از صبح امروز به داد طبیعت بکر استان گلستان رسید و در هشتمین روز از آتش سوزی که به دلیل سهل انگاری و عامل انسانی آتش بر خرمن جنگل افتاده بود، خاموش شود.

براساس اعلام هواشناسی گلستان؛ با ورود سامانه بارشی به استان شاهد ابرناکی در اکثر مناطق و در برخی نقاط پدیده مه هستیم، و براساس الگوهای هواشناسی بارش های پراکنده بتدریج از ظهر امروز آغاز می شوند.و این وضعیت ناپایدار تا اواخر وقت فردا ادامه خواهد داشت.

جلسه فوق العاده مدیریت بحران استان با حضور حق شناس استاندار گلستان و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان شامگاه شنبه با موضوع بررسی اخرین روند امدادرسانی آتش سوزی ارتفاعات جنگلی توسکستان برگزار شد.

هادی حق شناس در این جلسه تاکید کرد: استقرار مدیران استان  و شهرستان، مدیر کل حفاظت محیط زیست، مدیرکل منابع طبیعی و مدیرکل هلال احمردر توسکستان روند اطفا حریق را تسریع می بخشد.

وی افزود: در چهار نقطه اصلی آتش سوزی در منطقه توسکستان اتفاق افتاده که مقرر شد کوهنوردان و نیروهای ارتش، سپاه و نیروهای بسیج، نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی در چهار قسمت استقرار پیدا کنند و البته نیروهای هلال احمر نیز پشتیبانی لازم را از تمام نیروها داشته باشند.
استاندار گلستان بیان کرد: قریب به ۵۰۰نفر از نیروهای منابع طبیعی، محیط زیست، مدیریت بحران، کوهنوردان، سپاه، بسیج، هلال احمر و نیروهای مردمی قریب به یک هفته گذشته در جریان اطفاء حریق همکاری داشتند.

اما طی روز گذشته آتش سوزی دیگری در جنگل های شرق گلستان در مینودشت اتفاق افتاده است .

در این باره گرایلو رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت در شرق استان گلستان  به خبرنگار ایرنا گفت: براثر وقوع سه فقره حریق طی ۳۰ساعت گذشته و براساس برآوردهای اولیه حدود ۲۰هکتار از عرصه‌های جنگلی این شهرستان در آتش سوخت.

گرایلو با بیان اینکه هر سه منطقه جنگلی مینودشت که دچار حریق شدند، در مناطق کوهستانی و سخت گذر قرار داشتند، اضافه کرد: همین علت و نیز وزش شدید باد، عملیات مهار آتش را سخت کرد.

وی تصریح کرد: با این حال با تلاش نیروهای منابع طبیعی مینودشت و دو شهرستان گنبدکاووس و کلاله و نیز حضور خوب نیروهای بومی که در مجموع افزون بر یکصدنفر بودند، آتش هر سه نقطه ساعت ۱۵امروز به طور کامل مهار و خاموش شد.

 یکی از دلایل طولانی شدن روند خاموش کردن آتش، صخره‌ای بودن مناطق درگیر آتش و پراکندگی محدوده آن در ارتفاعات سخت گذر است.

 با ادامه بارش باران در ارتفاعات توسکستان عملیات اطفای حریق با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و آتش به طور کامل مهار می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر