تِشِر بنایی تاریخی در معرض تخریب در قالدین رادکان!!!
تعداد بازدید تعداد 89 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۱:۲۵ ب.ظ، چهارشنبه، ۲۱ آبان، سال ۱۳۹۹ نظرات بدون نظر

تشر بنایی فوق العاده دیدنی و از لحاظ طبیعی آسیب پذیری بسیار پایینی داشته و دارد اما از دست بشر زیاده طلب و افراد سودجو بدلیل، عدم توجه میراث فرهنگی و عدم نظارت دستگاههای متولی، بشدت تخریب گردید.

به گزارش سرویس گردشگری رادکانا؛ ساختمان تِشِر در دل صخره ها و در دل کوه در ارتفاعات منطقه قالدین روستای رادکان تاریخ شفایی و باور اهالی بر این است که تِشِر بنایی قبل از دوره سلجوقیان است!

گفته می شود این بنا در دوران حکومت های محلی و منطقه ای و حاکمیت باوندیان ساخته شده است.

ابو جعفر باوندی حاکم محلی مستقر در منطقه عمومی شرق روستای باستانی یانه سر (نقطه مشهور به گرد تپه) محل اسکان و استقرار بود.

ابوجعفر دختری زیبا و زیرک بنام تِشِره داشت که بدلیل بیماری از دنیا رفت به سبب علاقه وافر پدر به این دختر، مقبره ای با یک بنای آجری در بدنه صخره ای و محلی صعب العبور و با چشم اندازی بسیار زیبا در ارتفاعات دهنه قالدین روستای رادکان و با معماری ماندگار و احتمال آسیب پذیری بسیار پایین، با رعایت تمامی قواعد پدافند غیرعامل در آن دوره ساخته شد و پیکر تشره در آن مدفون شد و به تاسی از نام این دختر، این مکان تشر نام گذاری شد.

بعدها، بعلت دفن پیکر امامزاده عبدالله (ع) فرزند بلافصل امام جعفرصادق (ع) ، نیز بعد از شهادت بنا به سند و روایتی در حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در قم، در این مکان مدفون گردید!

هرچند در کشور عزیز ما هفده نقطه را بنام امام زاده عبدالله (ع) می شناسند ولی قول قوی تر بر مبنای سند فوق در تِشِر یانه سر است!

ابوجعفر باوندی و پسرش که هر دو از سرداران و جنگجویان بودند بعد از وفات، در برج رادکانی مدفون شدند

برج رادکان که در دو نقطه ایران ، یکی در توس خراسان و دیگری در کردکوی گرگان واقع هستند از بناهای دوره خواجه نصیر الدین طوسی اند
و در ساعات مختلف روز با تابش خورشید بر گنبد و بدنه ی برج می توان ، زمان طی شده و ساعت آنرا محاسبه کرد.

تشر بنایی فوق العاده دیدنی و از لحاظ طبیعی آسیب پذیری بسیار پایینی داشته و دارد اما از دست بشر زیاده طلب و افراد سودجو بدلیل، عدم توجه میراث فرهنگی و عدم نظارت دستگاههای متولی، بشدت تخریب گردید.

این بنا در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا و با فاصله حدود ۶ کیلومتری از روستای یانه سر و در ارتفاعات دهنه قالدین روستای رادکان واقع می باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر