همايش ارتقاء سلامت با هدف پيشگيری از ايدز در بندرگز برگزار شد
تعداد بازدید تعداد 585 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۵۵ ق.ظ، شنبه، ۲۳ آذر، سال ۱۳۹۲ نظرات بدون نظر

دکتر محمدرضا زارع گفت: الگوی انتقال ايدز که در گذشته در يک گروه از معتادان به دليل تزريق بيشتر بود در حال حاضر تغيير کرده و به سمت جنسی و اخلاقی سوق پيدا کرده و سن شيوع آن نيز پائين‌تر آمده است.

dsc01644به گزارش رادکانا، همايش ارتقاء سلامت با موضوع ايدز، اعتياد، بيماری رفتاری، سلامت روان و داوطلبان سلامت با حضور بيش از ۹۰ نفر از رابطين سلامت ادارات بندرگز، اعضای شورای اسلامی بندرگز، روسای ادارات و نهادها و داوطلبان سلامت شهرستان بندرگز در سالن همايش های مرکز بهداشت این شهرستان برگزار گرديد.

دکتر محمدرضا زارع سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بندرگز در اين جلسه گفت: روز جهانی ايدز ۱۰ آذرماه و هفته آن از نهم تا پانزدهم اين ماه با شعار”انجام به موقع آزمايش HIV – تشخيص زودتر درمان موثرتر ” است.

وی افزود: ايدز فقط يک بيماری نيست، موضوع ايدز يک بحث فراتر از بيماری است که مسائل اقتصادی، فرهنگی، سياسی جوامع را شامل می‌شود.

دکتر زارع ايدز را به پديده کوه يخ تشبيه کرد و گفت: در اين پديده وقتی کوه يخ در آب است فقط راس هرم کوه يخ ديده می شود و قاعده کوه يخ که مقدار بسيار زيادی را شامل می شود در زير آب بوده و ديده نمی شود لذا ايدز نيز چنين حالتی دارد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان تصريح کرد: وقتی زندگی ايمن می شود که کمينگاه های خطر کمتر شوند و برای ايجاد اماکن امن بايد باورهای سلامتی مردم تقويت شود.

وی با بيان اينکه فقط در سال ۲۰۱۲ ، ۳/۲ ميليون نفر در جهان به بیماری ايدز مبتلا گرديده اند از انتشار وسيع و سريع ايدز در جهان خبر داد و افزود: اين انتشار گسترده به دليل رفتارهای غير ايمن انسان ها اتفاق افتاده است.

دکتر زارع افزود: اين آمارها نشان می دهد که ايدز همواره در حال گسترش می باشد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بندرگز با بيان اينکه امروز رويکرد ايدز عوض شده خاطرنشان کرد: الگوی انتقال ايدز که در گذشته در يک گروه از معتادان به دليل تزريق بيشتر بود در حال حاضر تغيير کرده و به سمت جنسی و اخلاقی سوق پيدا کرده و سن شيوع آن نيز پائين‌تر آمده است.

دکتر زارع با اشاره به اينکه اين بيماری سن، جنس، نژاد و طبقه نمی شناسد و بنابراين همه افراد جامعه علی الخصوص افرادی که دارای رفتارهای پرخطر هستند در معرض ابتلا به اين بيماری قرار دارند، بر لزوم اطلاع رسانی صحيح و گسترده درباره HIV و راههای انتقال آن به افراد جامعه تاکيد کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان در پايان از حاضرين درخواست کرد در هر زمانی و در هرکجا از اطلاع رسانی و آموزش به همنوعان غافل نشده و همه با هم در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گام بردارند.

اجرای نمايش در خصوص بیماری ايدز، سخنرانی سرکار خانم حاجی ابراهيمی مسئول داوطلبان سلامت مرکز بهداشت گلستان در مورد داوطلبان سلامت و نقش آنان در اطلاع رسانی در مورد بیماری ايدز و تقدير از داوطلبان سلامت از ديگر برنامه های اجرای شده در همايش بود.


مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی رادکانا می توانند اخبار، مقالات، اشعار، مطالب طنز، تصاویر و هر آن چیزی که در قالب اقتصاد، فرهنگ و هنر جای می گیرد را به آدرس info@radkana.ir ارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه رادکانا منتشر شود.

همچنین می توانند سوژه های خبری و مشکلات شهرستان را جهت پیگیری از طریق ایمیل فوق یا سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۷۲۰۱۰ با ما در میان بگذارند.

ارسال نظر