چه کسی مسکن مهر را گران کرد؟
تعداد بازدید تعداد 469 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۸:۰۴ ب.ظ، چهارشنبه، ۲۶ آذر، سال ۱۳۹۳ نظرات بدون نظر

مسؤولان همزمان با حملات شدید به پروژه مسکن مهر، واحدهای مسکونی این طرح را برخلاف وعده به متقاضیان گران کردند و تقصیر این گرانی را به گردن مدیران قبلی می‌اندازند!

imagesوطن امروز نوشت: مسؤولان همزمان با حملات شدید به پروژه مسکن مهر، واحدهای مسکونی این طرح را برخلاف وعده به متقاضیان گران کردند و تقصیر این گرانی را به گردن مدیران قبلی می‌اندازند!

جالب اینکه متقاضیان مسکن مهر که مدت‌هاست منتظر دریافت واحدهای مسکونی مهر هستند، اعلام کرده‌اند که دریافت پول‌های جدید و هنگفت خارج از قول و قرارهای قبلی بوده است و گویا دولت قصد ندارد مسکن مهر را براحتی در اختیار متقاضیان قرار دهد. موج دوم انتقاد از طرح مسکن مهر از سوی مسؤولان آغاز شده و مسؤولان دولت یازدهم مسبب افزایش قیمت واحدهای این طرح را دولت قبل معرفی می‌کنند، اما آیا دولت دهم عامل افزایش ۱۲ میلیون تومانی قیمت مسکن مهر است؟

مانند روزهای ابتدایی آغاز به‌کار دولت یازدهم یک‌بار دیگر انتقاد از طرح مسکن مهر شدت گرفته و می‌توان گفت موج دوم حمله به این طرح شروع شده است. رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه در برنامه‌های مختلف مسکن مهر را مورد تفقد قرار داده و از آن به‌عنوان «بلا» و «عامل از ریل خارج شدن اقتصاد» یاد کردند. روحانی در جمع مدیران بانک‌ها و کارکنان بانک مرکزی با انتقاد از انتشار پول برای احداث مسکن مهر در سال‌های گذشته، گفت: واقعاً چاپ پول بدون پشتوانه از نظر شرعی و قانونی مساله‌دار است.

با کدام مجوز این اتفاق رخ داد که بلافاصله در جیب مردم تأثیرگذاشت و ارزش پول را پایین آورد. یک تصمیم‌گیری برای مسکن مهر بلایی بر سر کشور آورد و بانک مرکزی را زیر سوال برد. وی با ابراز تأسف از اینکه ۴۴ درصد کل پولی که در تاریخ کشور ایجاد شد در این تصمیم‌گیری، چاپ و در اختیار بانک مسکن قرار گرفت، اظهار کرد: آیا کسی آمد حساب کند برای مردم که این افزایش پایه پول برای مسکن مهر از پول متعلق به همه آنها بوده است؟ دولت یازدهم با وجود آگاهی، ناچار بود راه به‌وجود آمده در مسکن مهر را طی کند، زیرا دولت نمی‌خواهد مردم را نسبت به نهاد دولت بی‌اعتماد کند.

پوپولیسم و شعارهای مردم‌فریبانه
وزیر راه و شهرسازی نیز در دانشگاه تهران در سخنانی که بیشتر شبیه حمله بود تا انتقاد با بیان اینکه مسکن مهر کل اقتصاد ایران را از ریل خودش خارج کرد، گفت: باید از این تجربه درس عبرت بگیریم تا دیگر رئیس‌جمهوری به خودش جرات ندهد اینگونه با سرنوشت یک ملت بازی کند. آخوندی با بیان اینکه مسکن مهر تمرکز وحشتناک را در شهری بزرگ ایجاد کرد، افزود:‌ دانشگاه‌های ما باید اینگونه مسائل را تبیین کنند که یک بار دیگر در چرخه سیاست فرد دیگری نتواند در حوزه‌های پوپولیستی با سردادن شعارهای مردم‌فریبانه بار دیگر کشور را به‌سمت بیراهه ببرد.

وی همچنین در همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران با بیان اینکه نظام پس‌انداز در حوزه مسکن از بین رفته است، گفت: شعارهای بی‌موردی که برای مداخله در حوزه مسکن مهر داده شده این همه گرفتاری در اقتصاد کلان ایجاد کرده است. وی با تاکید بر اینکه تا جایی که توان داشته باشیم مشکلات متقاضیان مسکن مهر را حل می‌کنیم، افزود: افزایش ۱۲ میلیون تومانی قیمت مسکن مهر مربوط به دستورالعمل‌های قبلی و دولت گذشته بوده است.

افزایش بهای مسکن مهر با کدام مصوبه
این در حالی است که معاون سابق برنامه‌ریزی وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر با تاکید بر اینکه افزایش قیمت مسکن مهر پردیس ارتباطی به دولت دهم ندارد به تسنیم گفته بود:‌ هرگونه تغییر قیمت در دولت دهم همان زمان اجرا شد و مسکن مهر را با آورده ۹۰درصدی متقاضیان تحویل دولت جدید دادیم. سیدعلی لطفی‌زاده با بیان «پروژه‌های مسکن مهر را با پیشرفت فیزیکی ۷۰درصدی به دولت یازدهم تحویل دادیم» اظهار کرد: اخیراً یکی از معاونان وزیر راه و شهرسازی گفته افزایش قیمت مسکن مهر (فاز ۱۱ پردیس) براساس مصوبه دولت قبل بوده، این اظهارات را صددرصد رد می‌کنم، چراکه افزایش قیمت مسکن مهر براساس دستورالعمل ابلاغی دی‌ماه سال ۱۳۹۲ معاون آقای آخوندی در حال انجام است. وی با انتقاد از اینکه بعد از یک سال و اندی از فعالیت دولت یازدهم، برخی مسؤولان دولتی، دولت دهم را مسبب افزایش قیمت مسکن مهر معرفی می‌کنند، تصریح کرد: بنده نماینده ویژه وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر پردیس بودم و با قاطعیت اعلام می‌کنم افزایش قیمت مسکن مهر هیچ ارتباطی با دولت گذشته ندارد.

لطفی‌زاده با بیان اینکه تمام هم و غم دولت دهم تحویل مسکن به مردم با کمترین قیمت و بهترین کیفیت بوده و دست‌اندرکاران مسکن مهر این خدمت را عبادتی خالصانه می‌دانسته و می‌دانند، تصریح کرد: متأسفانه دولت یازدهم با نگاه سیاسی به طرح مسکن مهر که طرحی مبتنی بر قانون و گفتمان حضرت امام(ره) است، تلاش می‌کند یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام اسلامی در خدمت به مردم و بویژه اقشار کم‌درآمد را با حاشیه‌سازی‌های مختلف مخدوش کند اما مردمی که این واحدها را تحویل گرفته یا در انتظار تحویل آن هستند و همچنین عموم مردم کشور که از خانه‌‌دار شدن هموطنان خود صمیمانه خوشحال می‌شوند، فریب این القائات را نمی‌خورند.

وی گفت: در قانون ساماندهی و مصوبات دولت دهم، نحوه تأمین مالی برای احداث تأسیسات زیربنایی و روبنایی مسکن مهر کاملاً مشخص است و اظهارات برخی مسؤولان دولت کنونی در این رابطه صحت ندارد. معاون سابق برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه دولت یازدهم درباره افزایش قیمت مسکن مهر، یادآور شد: ‌دی‌ماه سال ۹۲ مصوبه جدیدی از سوی معاونت امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی به تایید وزیر راه و شهرسازی (آقای آخوندی) رسید که براساس آن تا مبلغ ۱۱۰ هزار تومان به قیمت هر مترمربع مسکن مهر افزوده شد.

لطفی‌زاده با تأکید بر اینکه براساس این مصوبه که ربطی به دولت دهم ندارد، مجوز افزایش قیمت مسکن مهر صادر شد، گفت: متأسفانه برخی مسؤولان جدید وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال عوام‌فریبی بوده و با متهم کردن دولت سابق درصدد سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی خود هستند. آنها به‌جای گزارش عملکرد خود و بیان دستاوردهای دولت یازدهم، مدام به‌دنبال فرافکنی هستند و این کار صحیحی نیست. وی با اشاره به ادعای مظلومیت دولت یازدهم از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مظلوم مردمی هستند که به‌احترام نظام اسلامی، بی‌توجهی مسؤولان جدید به حق مسلم خود، یعنی خانه‌دار شدن را که در قانون اساسی هم آمده است با خویشتنداری تحمل و مصائب ناشی از تأخیر مسؤولان جدید در تکمیل و تحویل خانه‌های خود را با بزرگ‌منشی تحمل می‌کنند تا بی‌تدبیری عده‌ای، لطمه به نظام اسلامی وارد نکند. هرچند برخی مسؤولان دولت یازدهم از افزیش قیمت مسکن مهر شانه خالی کرده و دولت قبل را مسبب آن اعلام می‌کنند اما خبرگزاری تسنیم در این رابطه به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد افزایش جدید قیمت مسکن مهر پردیس و افزایش‌های احتمالی آینده تصمیم دولت کنونی است و نه دولت دهم.

احتمال افزایش وام مسکن مهر تا دی‌‌ماه
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه همچنان بر افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر پافشاری می‌شود و احتمالا این تلاش در دی‌ماه نتیجه می‌دهد، گفت: تکیه دولت یازدهم در تامین منابع مسکن مهر بیشتر بر آورده مردم است. محسن نریمان در گفت‌وگو با فارس گفت: ما همچنان تلاش‌ها و اقدامات خود را برای افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر انجام می‌دهیم و امیدواریم تلاش‌های ما تا دی‌ماه نتیجه بدهد و سقف تسهیلات مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان افزایش ‌یابد. هفته گذشته بانک مرکزی با ارسال اطلاعیه‌ای در جواب نریمان که به فارس گفته بود «پالس‌های مثبتی از بانک‌مرکزی برای افزایش سقف وام مسکن‌مهر دریافت‌ کرده‌ایم» صراحتا امکان پرداخت تسهیلات ۳۰ میلیونی به پروژه‌های ۹۹ساله را منتفی دانسته بود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه پیشرفت مسکن مهر بالای ۸۷ درصد است و این یعنی اینکه پروژه‌های مسکن مهر عقب نمانده، اظهار داشت: آورده مردم عقب‌تر است بنابراین ما باید انگیزه‌ای برای مردم ایجاد کنیم که آنها بتوانند آورده خود را بموقع واریز کنند.

ارسال نظر