او یک “قوچانی” نیست
تعداد بازدید تعداد 435 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۰۸ ب.ظ، دوشنبه، ۶ بهمن، سال ۱۳۹۳ نظرات بدون نظر

بازتاب عملکرد سردبیر یک روزنامه چند روزه به یک باره آنچنان وسیع شد، تا برسد به جایی که اهالی شهری که فامیلی سردبیر مذکور، بدانجا منتسب می شد، با هر زبانی که شده از هر نسبتی برائت جسته و بگویند او هیچ گاه یک “قوچانی” نبوده و نیست.

image173826به گزارش رادکانا به نقل از دانا، شاید قوچانی هم از همانهایی باشد که صرف “بودنش” در عرصه برایش از هر موضوع دیگری مهم باشد، او بارها اصلاح طلبان بسیاری را دچار هزینه کرده و اصلاح طلبان نیز همواره همراه با آن چه که او می خواسته بوده اند و برای همین او را از فرصت بزرگی به نام رسانه برخوردار کرده اند. بر همین اساس است که قوچانی، حالا تبدیل به چهرهای شده است که تیتر یک می شود، بزرگ و بزرگ تر می شود، رسانه می سازد و رسانه بر می اندازد، پا را در هر گلیمی که گیر آورد، دراز می کند تا این که رکورد دار باشد و شاید همین برای او کافی باشد.

این روزها وقتی رسانه ای توسط قوچانی منتشر شود، سرنوشتش مختوم است و م علوم . همگان انتظار روزانه برای کات شدنش را می کشند.

حالا او کار را به جایی رسانده است که فعالان مدنی شهری که فامیلی قوچانی بدانجا منتسب است، همراه با شهروندان قوچانی دست به کار شده و به طریق ممکن از او اعلام برائت کرده و می گویند: او هرگز یک قوچانی نیست”.

بازتاب ها به اقدام محمد قوچانی در روزنامه توقیف شده مردم امروز ادامه دارد. در اولین واکنش ها، ماجرای نامه ای در رسانه ها منتشر شده که در آن مردم قوچان خواستار تغییر نام این روزنامه نگار شده بودند. این نامه و درخواست بازتاب های بسیاری در سطح رسانه ها داشت.

در این نامه خطاب به رییس سازمان ثبت احوال کشور آمده است: «از آن مقام مسئول تقاضا داریم نام خانوادگی مشار الیه را به همان چیزی که از آن حمایت می کند (شارلی ابدو) و یا به همان مکانی که قبله آمال او و همفکرانش است (غربی،فرانسوی و…) تغییر دهید و از آنجا که آخرین اقدام او حمایت از توهین به پیامبر عزیز اسلام بود بهتر است نام او نیز به آنچه که لیاقت دارد تغییر یابد.»

عده ای بر این بودند که قوچانی و روزنامه اش از نشریه فرانسوی هتاک به پیامبر سخن گفته و حمایت کرده، به منزله راهی است که بارها اصلاح طلبان پیموده و از آن هرذاسی ندارند. به اعتقاد آنها مسئله شارلی ابدو و پرداخت روزنامه مردم امروز به گونه ای برجسته و تلاش مذبوحانه برای دفاع از طنازان فرانسوی به بهانه ترور آنها؛ بیانگر خط سیری از جنس تفکر در بین کسانی است که گاهی اوقات در بین مردم حضور پیدا میکنند و ادعای همراهی دارند.‎

بر همین اساس زمانی که مولفه هایی مانند محمد قوچانی، روزنامه مردم امروز و تیتر حمایتی از شارلی ابدو را در کنار هم قرار میدهیم متوجه قدمت این تفکر می شویم که گویا سالهایت مترصد فرصتی بودند برای عیان ساختن خود خود.

گذشته از همه تحلیل هایی که عملکرد قوچانی داشته است، مساله جالب تر پی گیریهای رسانه ای و مدنی شهروندان قوچانی است که همچنان و در ابعاد وسیع تر ادامه دارد.

بر همین اساس عضو شورای شهر قوچان گفت: من معتقدم یک جریانی در پشت پرده است که وزارت ارشاد را به موضع انفعال برده و نمی خواهد موضع گیری صریح اتفاق بیفتد در حالیکه باید جواب توهین و خطا را همانجا بدهیم .

جواد رادمرد در گفتگو با خبرنگار سیاسی سایت محلی صبح توس، در خصوص اقدام مردم قوچان در ابراز انزجار از عملکرد محمد قوچانی اظهار کرد: من واقعا متاثر شدم که ایشان به حمایت از شارلی ابدو پرداخته و جای تاسف دارد که روزنامه های اصلاح طلب دست به این اقدام زده اند . وی تصریح کرد: رسانه های اصلاح طلب تنها به دنبال حضور در عالم رسانه به هر قیمت هستند و کاری به این ندارند که چه گفته می شود.

رادمرد افزود: خواهش من از دستگاه قضایی این است که این تخلف مطبوعاتی پیگیری و به شدت برخورد شود. اگر ما باهم اتحاد نداشته باشیم چگونه در مقابل دشمن پیروز شویم. اگر قوچانی نباشد حتی ایرانی هم نباشد آیا مسلمان هم نیست! انفعال مجموعه وزارت ارشاد و وزارت خارجه به دلیل دستورات پشت پرده است/سیاسی کاری وزارت ارشاد حاصل اتاق فکر است.

رادمرد در پاسخ به سوال خبرنگار ما در مورد احتمال حضور قوچانی در شهر قوچان گفت: اگر تا آن روز زنده باشم نخواهم گذاشت پای این فرد به قوچان برسد؛ چرا که این دعوت اصلا معنا ندارد.

محمد مروج امام جمعه سابق قوچان هم در رابطه با اهانت به ساحت مقدس پیامبر گفت: اهانت به پیامبر(ص) اهانت به همه انبیا و ادیان الهی است و کسانی که اهانت کردند و کسانی که این اهانت را به نوعی تایید کردند هیچکدامشان مسلمان نیستند.

رئیس دانشگاه اترک قوچان هم در این باره گفت: بنده از تمامی افرادی که از نشریه هتاک شارلی ابدو بخصوص محمد قوچانی که از داخل حمایت هایی داشته اند اعلام انزجار می کنم.

دکتر کاظمی، رئیس دانشگاه غیر انتفاعی اترک قوچان با اشاره به سابقه فعالیت های محمد قوچانی و نقش وی در فتنه سال ۸۸ افزود: با توجه به سابقه حزبی و مشخص این فرد، انتظار چنین رفتار زشتی آنچنان دور از ذهن به نظر نمی رسید و امیدواریم تا خدای متعال پاسخ در خور شانی به اینگونه افراد بدهد.

در هر حال واکنش شهروندان قوچانی و همراه شدن چهرهای این شهر با این شهروندا نیز، نوعی عملکرد و واکنش مدنی به آن چیزی است که یک رسانه اصلاح طلب در فرصت آزادی بیانش به دنبال آن بوده است.

 انتهای پیام/

ارسال نظر