دغدغه‌های پرداخت وام ازدواج در سال ۱۳۹۳/ دولت چه تدبیری برای زوجین مشمول وام ازدواج در سال ۱۳۹۴ می‌کند؟
تعداد بازدید تعداد 494 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱:۱۲ ب.ظ، یکشنبه، ۹ فروردین، سال ۱۳۹۴ نظرات بدون نظر

سال ۱۳۹۳ پردغدغه ترین سال برای دریافت وام ازدواج به شمار می رود. به طوری که اوایل سال بیشترین اخبار درباره پرداخت شدن یا نشدن این وام منتشر شده است. سختی دریافت وام ازدواج، کابوسی برای جوانان شده است. در حالی که سقف دریافت وام ازدواج تنها سه میلیون تومان است! مبلغ خیلی کمی که در قبال هزینه های هنگفت برای ازدواج “هیچ” است.

283640_748به گزارش رادکانا، سال ۱۳۹۳ پردغدغه ترین سال برای دریافت وام ازدواج به شمار می رود. به طوری که اوایل سال بیشترین اخبار درباره پرداخت شدن یا نشدن این وام منتشر شده است. سختی دریافت وام ازدواج، کابوسی برای جوانان شده است. در حالی که سقف دریافت وام ازدواج تنها سه میلیون تومان است! مبلغ خیلی کمی که در قبال هزینه های هنگفت برای ازدواج “هیچ” است.

دلایل توقف پرداخت وام ازدواج

اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ بود که با متوقف شدن پرداخت وام ازدواج، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تشریح دلایل توقف این وام گفت: نبود بودجه، به صرفه نبودن پرداخت وام برای بانکها و تکالیف زیاد صندوق ملی قرض الحسنه از مهمترین دلایل توقف وام ازدواج جوانان است. همچنین طرح دو فوریت وام ازدواج را تعدادی از نمایندگان به مجلس ارائه داده بودند که دو فوریت آن تصویب نشد و یک فوریت آن به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع داده شد.

وی افزود: با تشکیل این جلسه من نیز به عنوان معاون ساماندهی امور جوانان در مجلس حاضر شدم و ضرورتهای پرداخت وام ازدواج را اعلام کردم. در این جلسه نمایندگان مخالف و موافق صحبت کردند که مخالفان معتقد بودند قانون تسهیل ازدواج که از سال ۸۴ تصویب شده است چرا اجرایی نمی شود؟

به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، قرار بود به صندوق ملی قرض الحسنه بودجه اختصاصی برای وام ازدواج بدهند که متاسفانه سپرده های مردم در این صندوق کم شده است و از سوی دیگر تکالیف متعددی را به صندوق واگذار کرده اند. همچنین پرداخت وام ازدواج دیگر اولویت این صندوق نیست و بانکها نیز به دلیل کارمزد پایین حاضر به پرداخت وام ازدواج نیستند.

بخت وام ازدواج باز می‌شود؟ یا وام ازدواج پرداخت نمی‌شود؟

خرداد ماه ۱۳۹۳ بود که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از مصوبه جدیدی برای تسهیل پرداخت وام ازدواج خبر داد و گفت: بانک مرکزی موظف شد که سریعا نسبت به رفع موانع اعطای وام ازدواج اقدام کند. نوبخت توضیح نداده ‌است که چه موانع دیگری جز کمبود منابع بر سر راه پرداخت وام ازدواج وجود دارد که بانک مرکزی باید آنها را رفع کند اما گفت: با توجه به ابلاغ سیاست کلی جمعیت از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، همه نهادها موظف شدند در جهت تسهیل ازدواج اقدام کنند.

معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: در بودجه سال ۹۳ هیچگونه اعتباری برای پرداخت وام ازدواج در نظر گرفته نشده و در سال جاری وام ازدواج پرداخت نمی‌شود.

همان روزها بود که معاون امور فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش وجوانان خراسان رضوی گفت: در بودجه سال ۹۳ هیچگونه اعتباری برای پرداخت وام ازدواج در نظر گرفته نشده و در سال جاری وام ازدواج پرداخت نمی‌شود.

محمدرضا شیخ‌زاده اظهارکرد: در سال‌های ۹۱ و ۹۲، بانک‌ها در حوزه پرداخت وام ازدواج فعالیت خاصی نداشتند و در سال جاری نیز به دلیل عدم پیش‌بینی اعتبار برای پرداخت وام ازدواج در بودجه، وام ازدواج به جوانان پرداخت نمی‌شود. بنابراین وزارت ورزش و جوانان درصدد است از خیران ازدواج برای این منظور کمک بگیرد.

وی با بیان اینکه وام ازدواج به طور کلی مساله کارشناسی شده‌ای نیست، عنوان کرد: یکسان بودن مبلغ این وام برای همه اقشار منطقی نیست، زیرا هزینه‌های یک فرد روستایی و شهری برای ازدواج بسیار متفاوت است.

وعده سرخرمن برای دادن وام ازدواج!

همچنین خردادماه ۱۳۹۳ علی کاییدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۵/۱ میلیون زوج ایرانی در انتظار دریافت وام ازدواج هستند و نباید برخی از بانک ها زوج های جوان را برای دریافت این تسهیلات مسخره کنند!

علی کاییدی افزود: متاسفانه برخی از بانک ها برای دادن وام ازدواج به زوج های جوان وعده های سر خرمن می دهند و هر روز مراجعه جوانان به بانکها به روز بعد موکول می شود و این موضوع در واقع نوعی بی احترامی و بی توجهی به جوانان محسوب می شود. چرا نباید بانک مرکزی نسبت به پرداخت وام ازدواج به ۵ / ۱ جوان ایرانی اقدام کند و هر روز برنامه ای جدید برای آنان داشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وعده های سرخرمن، عدم پرداخت وام ازدواج و داشتن ضامن های معتبر از جمله مشکلاتی است که برای دریافت وام ازدواج سه تا پنج میلیون تومان سر راه جوانان ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه اکنون خیلی از زوج های جوانان ما گرفتار دریافت این رقم وام هستند، گفت: گرچه این میزان وام ازدواج تاثیر چندانی در مخارج ازدواج زوج های جوان ندارد اما برای برخی از جوانان این میزان نیز در زندگی شان تاثیرگذار است. در این میان سختی دریافت وام ازدواج به کابوسی برای جوانان تبدیل شده اما هر روز شنیده می شود که اختلاس های چند هزار میلیاردی در برخی از بانک ها صورت می گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه بیشتر بانک ها بتوان علاوه بر کاهش اختلاس های میلیاردی، تسریع در پرداخت وام ازدواج به جوانان کشورمان را شاهد باشیم.

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره وام ازدواج

تیرماه ۱۳۹۳ بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار اطلاعیه ای در خصوص احتمال برداشت از صندوق توسعه ملی برای پرداخت وام ازدواج اعلام کرد: هرگونه تصمیمی از سوی دولت مبنی بر پرداخت وام ازدواج از محل صندوق توسعه ملی، خلاف سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز سیاست های دولت یازدهم است.

در ادامه این اطلاعیه آمد: با توجه به اینکه در روزهای اخیر، سخنان رسمی و غیررسمی در خصوص تصمیم دولت برای برداشت از صندوق توسعه ملی جهت تامین اعتبار وام ازدواج مطرح شده است، بدینوسیله وزارت امور اقتصادی و دارایی، ضمن تکذیب این موضوع اعلام می کند که چنین تصمیمی قطعا مخالف سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و برنامه های دولت یازدهم بوده و به هیچ عنوان در دستور کار دولت یا به طور خاص، این وزارتخانه قرار ندارد.

پرداخت وام ازدواج جوانان از سر گرفته شد

سرانجام مردادماه بود که در رسانه ها خبری در رابطه با از سر گرفته شدن پرداخت وام ازدواج به زوجین منتشر شد. با پیگیری های مسئولین مربوطه وام ازواج جوانان به میزان دو هزار میلیارد ریال تامین اعتبار شد و بر این اساس وام ازدواج جوانان از مرداد ماه در شعب بانک ملی به متقاضیان پرداخت گردید.

اما تکلیف از دست رفتن فرصت ثبت نام زوجینی که مهلت ثبت نام وام شان به پایان رسیده بود، هرگز مشخص نشد!

توقف کامل پرداخت وام ازدواج ۵ میلیونی

آبان ماه ۱۳۹۳ بود که توقف کامل پرداخت وام ۵ میلیونی ازدواج و تبدیل آن به ۳ میلیون تومان با اطلاعیه بانک مرکزی در سامانه وام ازدواج و بازگشت بانک مرکزی به مصوبه پیش از سال ۹۰ کلید خورد.

بانک مرکزی در حالی در سامانه وام ازدواج، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین را مبلغ ۳۰ میلیون ریال اعلام کرده که چند هفته قبل تر مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، اولویت پرداخت را با وام ۳ میلیون تومانی و نه ۵ میلیون تومانی اعلام کرده بود.

این در حالی بود که پیش از این تصمیم بانک مرکزی، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار در سال ۹۰ بانکها به متقاضیان واجد شرایط وام ۵ میلیون تومانی می پرداختند، اما با مشکلات ایجاد شده برای پرداخت وام ازدواج و افزایش تعداد افراد در صف دریافت تسهیلات ازدواج، این وام به ۳ میلیون تومان کاهش یافت.

وام ازدواج تا ۶‌میلیون تومان افزایش‌می‌یابد

بهمن ماه ۱۳۹۳ بود که موید حسینی صدر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تهیه طرحی برای افزایش مبلغ وام ازدواج جوانان به ۶ میلیون تومان خبر داد و گفت: طرحی تحت عنوان ساماندهی وام ازدواج جوانان در مجلس تهیه شده که قرار است پس از تعطیلات مجلس در قالب دوفوریتی در خانه ملت مطرح شود. براساس این طرح مبلغ وام ازدواج جوانان به ۶ میلیون تومان برای سال ۹۴ افزایش می یابد و پرداخت وام نیز بدون نوبت خواهد بود. اگر زوجی بخواهد که به جای دریافت وام، خرید انجام دهد، می تواند تا ۱۰ میلیون تومان از کارخانه هایی که مایلند محصولات خود را قسطی بفروشند، کالا بردارند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: در این حالت کارخانجات با بانک ها طرف هستند و متقاضیان دریافت کالا به جای وام به بانک معرفی می شوند و بعد می توانند از کارخانجات کالا بردارند و بانک قسط کارخانجات را پرداخت می کند.

وی در پایان گفت: اکثریت نمایندگان این طرح را امضا کردند و اگر به دنبال جمع کردن امضاهای بیشتر بودیم قطعا همه نمایندگان آن را امضا می کردند. این طرح بار مالی هم برای دولت ندارد و منابع آن از محل منابع قرض الحسنه بانک ها تامین می شود.

البته این طرح نواقص و نقدهایی را نیز به دنبال خود داشته است. پرداخت وام ازدواج تا اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ متوقف شده است تا بخشنامه جدید به بانک ها ابلاغ شود. حال باید منتظر ماند و دید در سال ۱۳۹۴ چه تدابیری برای متقاضیان وام ازدواج صورت می گیرد؟ آیا روند پرداخت وام ازدواج به زوجین مشمول میسر می شود؟

انتهای پیام/

ارسال نظر