09 خرداد 1402 | ١٠ ذو القعدة ١٤٤٤

شناسه: 202052

25 بهمن 1399

بازدید: 248

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

به گزارش سرویس جهاد و مقاومت رادکانا به نقل از دانا؛ مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم 16 نیروی زمینی سپاه که از صبح پنجشنبه در منطقه عمومی جنوب غرب کشور آغاز شده بود‌، با اجرای عملیات رزم گسترده شبانه و به‌کارگیری تاکتیک‌های ترکیبی یگان‌های تکاور، زرهی، توپخانه، پهپاد و بالگرد‌های تهاجمی هوانیروز پایان یافت.

این رزمایش دو مرحله‌ای با محوریت قرارگاه منطقه‌ای «کربلا» از صبح دیروز (پنج‌شنبه) در منطقه عمومی جنوب غرب کشور آغاز شده بود.

*سرلشکر سلامی: ‌دشمنان ‌از قدرت آتش سپاه عبرت بگیرند/ برای دفاع از ‌تمامیت ارضی ایران لحظه‌ای غفلت و درنگ نخواهیم کرد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ‌در پایان رزمایش پیامبر اعظم (ص) 16 در سخنانی با بیان اینکه رزمایش پیامبر اعظم (ص) 16 از مقتدرانه‌ترین و دقیق‌ترین رزمایش‌ها در عملیات روزانه و تک شبانه بود، اظهار داشت: ‌نیروی زمینی سپاه ضامن امنیت، استقلال، آبرو و شرف ماست؛ از دیروز تا این بامداد ماندگار، خوش درخشید و صفحه‌های ماندگار بر کارنامه اقتدار دفاعی و بازدارنده میهن اسلامی افزود.

وی با بیان اینکه شانزدهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص) انصافا بی‌نظیر بود، افزود: رزم نیروی زمینی سپاه در جنگ، قوی‌تر از آن چیزی است که امروز می‌بینیم و در این رزمایش تنها ‌‌نمونه‌‌ای از این قدرت را نشان دادیم و وقتی همه این قدرت ترکیب شود، زمین و زمان به روی دشمنان خدا آتش می‌شود.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه دشمنان از گام‌های استوار مردان زمینی ایران در سپاه در هراس هستند و این‌ واقعیت ماجرا‌ست، تصریح کرد: دشمنان باید از این حرکت که از ایمان و حقیقت قلب‌های برادران ما سرچشمه می‌گیرد و این قدرت آتشی که ساخته دست ایرانی‌ها‌ست، هراس داشته باشد.

وی با بیان اینکه ‌نفس "اقتدار، دفاع، ایستادگی و تهاجم" علیه دشمن در بین نیروهای مسلح ایران به ویژه سپاه پاسداران کاملا زنده است، ادامه داد: دشمنان باید از قدرت آتشی که در این رزمایش به دست فرزندان ایران اسلامی ساخته شده است عبرت بگیرند.

سرلشکر سلامی با بیان اینکه اینجا سرزمین "مقاومت، شرف، مردانگی و غیرت" است، تاکید کرد: ‌پاسداران امروز استوار و مقاوم راه شهیدان دفاع مقدس، مدافعان وطن و شهدای مدافع حرم را ادامه می‌دهند و برای دفاع از استقلال شرف عزت امنیت و تمامیت ارضی کشور لحظه‌ای غفلت و درنگ نخواهد کرد.

فرمانده کل سپاه در پایان با قدردانی از آحاد فرماندهان و رزمندگان شرکت‌کننده در این رزمایش شکوهمند و مقتدر و همچنین مردم خونگرم، فهیم، مومن و انقلابی منطقه خاطرنشان کرد: نیروی زمینی سپاه ‌ضامن اطمینان‌بخش "استقلال، تمامیت ارضی و حفظ نظام و امینت ملی کشور" ‌ا‌ست و‌ ‌به تعبیر مقام معظم رهبری، نیروی زمینی ستون فقرات قدرت دفاعی کشور است.

*سردار پاکپور: به ‌‌اهداف سناریوی تعیین‌شده دست یافتیم

سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در پایان این رزمایش در جمع خبرنگاران رزم شبانه را از پیچیده‌ترین عملیات‌ها توصیف کرد و اظهار داشت: ‌در گذشته رزمایش شبانه به صورت تک‌رسته‌ای و به صورت محدود برگزار می‌شد، اما در رزمایش پیامبر اعظم 16 نیروی زمینی سپاه برای نخستین بار شاهد اجرای رزم شبانه با حجم گسترده آتش و عملیات ترکیبی رسته‌ها بودیم.

وی با بیان اینکه در این رزمایش تمامی واحد‌ها و یگان‌های شرکت‌کننده به تجهیزات رزم در شب تجهیز شده بودند و به خوبی توانستند اهداف رزمایش را محقق کنند، از اجرای دقیق و موفق آتش بالگرد‌های تهاجمی هوانیروز سپاه در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم 16 خبر داد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران با بیان اینکه تجهیز ادوات رزمی به تجهیزات رزم شبانه به همت تلاشگران جهاد خودکفایی نزسا و صنعت دفاعی کشور صورت گرفت، تصریح کرد: ‌یگان‌های رزمی این نیرو با بهره‌گیری از این تجهیزات توانستند به بهترین شکل به اجرای ماموریت مطابق با سناریوی رزمایش بپردازند.

*اجرای عملیات‌های شش‌گانه تهاجمی‌/ پرواز پهپادها و بالگردهای هجومی‌ با قابلیت‌های جدید

‌سردار خادم سیدالشهدا سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم(ص)۱۶ در جمع خبرنگاران از نمایش دکترین دفاعی سپاه با اجرای عملیات‌های شش‌گانه تهاجمی در رزمایش پیامبر اعظم(ص)16 نیروی زمینی سپاه خبر داد‌.

وی که در منطقه عمومی این رزمایش نیروی زمینی سپاه صحبت می‌کرد، افزود: ‌رزمایش پیامبر اعظم(ص)16 نیروی زمینی سپاه با محوریت قرارگاه منطقه‌ای کربلا از صبح امروز (پنجشنبه) در منطقه عمومی جنوب غرب کشور آغاز شد.

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم(ص)16 با تأکید بر اینکه در این رزمایش با اجرای عملیات‌های شش‌گانه تهاجمی‌، دکترین دفاعی سپاه به نمایش در‌می‌آید، تصریح کرد:‌ در مرحله نخست از این رزمایش تمرین پایگاه فرماندهی و بازی جنگ اجزای آتش توپخانه و ادوات عملیات هلی‌برن و ضد‌هلی‌برن و سدرخنه با موفقیت به اجرا در آمد.

سردار خادم سیدالشهدا اجرای عملیات شبانه‌، بهره‌گیری از یگان‌های تکاور زرهی و هوانیروز را از وجوه برجسته این رزمایش توصیف کرد و اظهار داشت:‌ در رزمایش پیامبر اعظم(ص)16 نیروی زمینی سپاه پهپادها و بالگردهای هجومی یگان‌های تکاور و زرهی، ظرفیت‌های نزسا و قابلیت‌های جدیدی را به نمایش خواهند گذاشت.

*عملیات موفق ‌سامانه‌های جراحی تاکتیکی و رونمایی از متحرک‌ترین و سریع‌ترین بیمارستان سیار سپاه

سردار سرتیپ دوم پاسدار دکتر احمد اخوان معاون بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه با تشریح مهم‌ترین راهبر‌دهای‌ درمانی نیروی زمینی سپاه در رزمایش پیامبر اعظم (ص) 16 اظهار داشت: در این نوع رزمایش‌ها همیشه یک راهبردی اساسی و اصولی داریم که همه واحدهای بهداشت و درمان نیرو بر‌اساس این راهبرد ‌برنامه‌ریزی و ‌اقدام می‌کنند.

وی راهبرد اصلی و اساسی نیروی زمینی سپاه را "قدرت تحرک، سرعت و بهره‌برداری سریع از سامانه‌های امدادی، درمانی و بهداشتی" اعلام کرد و افزود: ‌‌در این رزمایش ایده‌های جدیدی که کارشناسان و متخصصین ‌نظام سلامت نیروی زمینی سپاه داشتند ‌را به محصول تبدیل کردیم که نتیجه آن ‌داشتن ‌سامانه‌ای از خدمات بهداشتی و درمانی مدرن برای ارائه به رزمندگان شد.

معاون بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه بر‌اساس فرمان مقام معظم رهبری که اقدام باید سریع، مؤثر و به موقع باشد، تصریح کرد: براساس همین فرمایش معظم‌له، ‌این موضوع در نظام سلامت نیروی زمینی سپاه خیلی توانست نیرو را به سمت ‌اهداف راهبردی تعیین شده ببرد و در خلق ایده‌های جدید در این مانور و رزمایش پیامبر اعظم 16 موفق عمل کنیم ‌و ایده‌ها تبدیل به علم و ثروت شد.

وی مهم‌ترین ثروت این طرح‌ها و ا‌یده‌ها را کم‌ترین مجروح و تلفات در رزمایش‌ها عنوان کرد و ادامه داد: بر‌اساس این راهبرد تعیین شده برای نخستین بار ‌سامانه‌های جراحی تاکتیکی در سطح گردان‌های عملیاتی تمرین و مورد استفاده قرار گرفت.

سردار اخوان در تشریح جزئیات این ‌این سامانه‌های جراحی تاکتیکی خاطرنشان کرد: این سامانه‌ها ‌از لحاظ تجهیزات اتاق عمل فرقی ‌با اتاق عمل بیمارستان‌های سیار ندارد و ‌تمام نیروهای تخصصی جراح، بیهوشی، پرستار، تکنسین اتاق عمل و بیهوشی حضور دارند و در این رزمایش‌ فرآیند شبکه امداد و انتقال درمان و زنجیره امداد و انتقال درمان به مدت 6 ساعت تمرین شد که‌ الحمدالله کارکنان ضمن آموزش، نتایج بسیار مثبتی برای بهداری سپاه داشت.

معاون بهداری رزمی نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه کارگروه‌های تخصصی و پزشکی ‌نیروی زمینی مرتب در حال نوآوری و خلاقیت و خلق ایده‌های جدید هستند، تاکید کرد: ‌در سال 1404 ان‌شاءالله به حول قوه الهی و با استعانت از این نیروهای جوان، خبره و متخصص جزو 5 ارتش دنیا در صحنه رزم خواهیم بود‌ و از نظر آموزش، تربیت پزشکیار عملیاتی، بهیار عملیاتی و فوریت‌های پزشکی و استقرار سامانه‌های جراحی در نزدیک‌ترین صحنه نبرد با رعایت همه ‌آیتم‌های مدنظر‌ در دفاع ناهم‌تراز پیشرو و موفق خواهیم ‌بو‌د.

سردار اخوان در پایان خاطرنشان کرد: ‌ان‌شاءالله در یک ماه آینده از متحرک‌ترین و سریع‌ترین بیمارستان سیار رونمایی خواهیم کرد که یک نقطه عطفی خواهد بود که ‌بتوانیم به آن اهداف راهبردی که توسط فرمانده ‌نیروی زمینی ابلاغ شده است برسیم.

انتهای پیام/


نظرات