08 تیر 1401 | ٣٠ ذو القعدة ١٤٤٣

شناسه: 202154

25 دی 1400 10:53

بازدید: 0

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

مسیر احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی تابش، از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با طول 948 کیلومتر عبور کرده و سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور را تامین می‌کند.

به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا به نقل از فارس؛ امروز شنبه 25 دی‌ماه مراسم امضاء قرارداد تامین مالی خطوط لوله انتقال فرآورده نفتی در مسیر رفسنجان، بیرجند، تربت حیدریه و مشهد مابین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و یکی از بانک‌ها با حضور وزیر نفت برگزار خواهد شد.

مجری این خط لوله شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و تامین سرمایه آن از محل اعتبارات بانکی و منابع داخلی انجام می‌شود. منابع بازپرداخت اعتبارات نیز از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور است.

احجام این پروژه به صورت احداث 896 کیلومتر خط لوله 22 اینچ و 52 کیلومتر خط لوله 18 اینچ مجموعا با تناژ 150 هزار تن و احداث 2 تلمبه‌خانه و 3 پایانه تعریف شده است.

مسیر احداث این خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان تا مشهد است و از سه استان کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول 948 کیلومتر عبور می‎‌کند (تصویر 1).

 

تصویر 1

میزان سرمایه‌گذاری موردنیاز برای این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه 372 میلیون یورو خواهد بود؛ زمان شروع پروژه سال 1401 و مدت زمان اجرا چهار سال پیش‌بینی شده است.

از جمله اهداف این پروژه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. انتقال فرآورده با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز
  2. تامین پایدار سوخت موردنیاز شرق و شمال شرق کشور (استان‌های خراسان جنوبی، رضوی و شمالی)
  3. کوتاه شدن مسیر انتقال فرآورده
  4. کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های حمل
  5. تسهیل صادرات فرآورده به کشورهای همجوار
  6. استفاده از خط لوله به عنوان جایگزین حمل و نقل جاده‌ای

این خط لوله انتقال فرآورده نفتی با توجه به نقش آن در «تامین انرژی بازار شرق» به عنوان خط لوله تابش نامگذاری شده است. تصویر 2 جزئیات از این پروژه را نشان می‌دهد.

 

تصویر 2

انتهای پیام/


نظرات