08 تیر 1401 | ٣٠ ذو القعدة ١٤٤٣

شناسه: 202242

18 اسفند 1400 09:49

بازدید: 0

دیدگاه: 0

ارسال توسط:

معاون عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه سپاه گلستان:

معاون عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه نینوا گلستان گفت: مردمی بودن، حرکت کردن در خط امام و رهبری و داشتن روحیه انقلابی مهمترین ویژگی پاسداران است.

به گزارش سرویس جهاد و مقاومت رادکانا به نقل از مهر؛ مریم شریفی: از مهم‌ترین نیازهای انقلاب اسلامی پس از پیروزی، جلوگیری از فعالیت ناجوانمردانه عناصر ضد انقلاب در داخل و خنثی سازی توطئه‌های خارجی بود.

در آن زمان، دستگاه دفاعی و امنیتی بازمانده از دوره پهلوی، به پاک سازی و بازسازی نیاز داشت. بر پایه همین نیاز، کمیته‌های انقلاب اسلامی با حضور و شرکت فعال مردم در مساجد به صورت خودجوش تشکیل شد.

این نهاد تازه تأسیس، زیر نظر حضرت امام قرار گرفت و در دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸، به صورت رسمی، فرمان تشکیل این نیرو را زیر نظر شورای انقلاب صادر کرد.

در آن زمان اما شاید هیچکس فکر نمی‌کرد این سازمان نوپا که برای حفاظت از انقلاب ملت ایران به وجود آمده است، در مدت‌زمان کوتاهی تنها چند سال پس از تأسیس بتواند در برابر انواع تهدیدات پیچیده داخلی و خارجی علیه نظام اسلامی ایستادگی و با آنها مقابله کند.

به مناسبت میلاد سالار شهیدان و روز پاسدار با حجت‌الاسلام ابوالفضل دیلم، معاون عقیدتی سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه نینوا گلستان گفتگو کردیم تا با فعالیت‌های این نهاد انقلابی بیشتر آشنا شویم.

مردمی بودن و حرکت در خط رهبری مهمترین ویژگی پاسداران است

* به چه دلیل تصمیم گرفتید وارد فعالیت‌های سپاه شوید؟

سپاه پاسداران از بطن مردم و با هدایت‌ها و رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب شکل گرفت، مردمی بودن و حرکت کردن در خط امام و رهبری از ویژگی‌های سپاه است و برای من روشن بود که این راه درخشان و درست است و به همین دلیل تصمیم گرفتم وارد سپاه شوم.

از فرمایشات معمار کبیر انقلاب است که فرموده بودند، اگر سپاه نبود کشور هم نبود، من از سپاه راضی هستم و نظرم هم بر نمی‌گردد.

امروز رهبر معظم انقلاب هم نظر مثبتی به سپاه دارد و می‌فرماید من هم از سپاه راضی هستم اما قانع نیستم و این به این معنا است که سپاه پاسدران انقلاب اسلامی توانمندی‌های انقلابی، دینی، مردمی و پیش برنده زیادی دارد که می‌تواند در پیشبرد اهداف انقلاب بسیار موثر عمل کند و باید از تمام توان خود بهره بگیرد.

* در مورد اهمیت نامگذاری روز تولد امام حسین به نام روز پاسدار توسط امام خمینی توضیح دهید؟

تمام وجود حضرت سیدالشهدا پاسداری از اسلام، دستاوردهای وحی و خاصه پیامبر گرامی اسلام بود، اگر قیام امام حسین (ع) نبود، امروز اثری از اسلام، قرآن و معارف الهی باقی نمی‌ماند.

دشمنان می‌خواستند اسلام را از بین ببرند و نامی از دین خدا باقی نگذارند، محافظت از اسلام و قرآن نیاز به خون و پاسداری داشت که این وظیفه را امام حسین (ع) به بهترین نحو ممکن به سرانجام رساند و خودش، خانواده و یارانش را فدای اسلام کرد.

پاسداری یک شغل نیست، بلکه انجام وظیفه و یک رسالت است. پاسداران کشور هم با همین اعتقاد، ادامه دهنده راه امام حسین (ع) هستند. این اعتقاد یک پاسدار است که او نباشد اما اسلام، قرآن و دستاوردهای امام و شهدا باقی بماند.

* دلیل این همه دشمنی مخالفان نظام جمهوری اسلامی با سپاه چیست؟

پاسداری کردن پاسداران انقلاب از اسلام ناب و دستاوردهای انقلاب و رهبری و در کنار آن اعتماد بالایی که مردم کشورمان به پاسداران دارند علت اصلی دشمنی دشمنان نظام بانهاد انقلابی سپاه است.

* هدف از تشکیل سپاه پاسداران انقلاب توسط امام خمینی (ره) چه بود؟

امام خمینی با انقلاب اسلامی معادلات جهان آن روز که به دو بلوک غرب و شرق تقسیم می‌شد را بهم ریخت و با مطرح کردن اسلام، انقلاب و آزادی ملاک جدیدی را در جهان تعیین کرد. با بصیرت و دشمن شناسی که حضرت امام داشتند، می‌دانستند که دشمنان آرام نمی‌نشینند و همین طور هم شد و جنگ هشت ساله را به سرکردگی صدام بر ما تحمیل کردند، در چنین شرایطی امام تصمیم گرفت با تشکیل بسیج و سپاه از کشور دفاع کند.

سرانجام بسیج بیست میلیونی اوایل انقلاب و ده‌ها میلیونی امروز که ریشه آن مردم و مربیان آن پاسداران کشور هستند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در تمامی زمینه‌ها شکل گرفت.

* مهمترین خصوصیات اخلاقی یک پاسدار چیست؟

مردمی بودن، حرکت کردن در خط امام و رهبری، داشتن روحیه انقلابی، انجام وظیفه و عمل به آنچه که رضایت خداوند، امام عصر و رهبر معظم انقلاب در آن است می‌تواند مهمترین خصوصیات یک پاسدار باشد.

رهبر معظم انقلاب در مورد خصوصیات اخلاقی حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک پاسدار نمونه می‌فرماید: حاج قاسم فردی انقلابی، تکلیف گرا، مخلص، نترس، مدیر و شجاع بود و پاسداران ما هم سردار دل‌ها را الگوی خود قرار می‌دهند و می‌دانند داشتن این خصوصیات اخلاقی رمز موفقیت این شخصیت بزرگ بوده است.

شهید سردار سلیمانی در جهت حفظ دستاوردهای انقلاب جهانی فکر می‌کردند، یاریگر محرومان در دیگر کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی بودند و در برابر انسان‌های وحشی و ستمگری مثل داعش از مظلومان دفاع می‌کردند و در این راه به شهادت رسیدند.

مردمی بودن و حرکت در خط رهبری مهمترین ویژگی پاسداران است

* آیا بعد از پیروزی انقلاب و در زمانی که کشورمان در صلح و آرامش است وجود سپاه ضرورت دارد؟

طبق فرمایشات امام و رهبری شکل دهی سپاه پاسداران صرفاً برای دوران جنگ نبود، اگرچه در ظاهر جنگ پایان یافته اما دفاع همچنان باقی است.

در هر زمینه‌ای در کشور و انقلاب ما احساس نیاز شود سپاه پاسداران وارد می‌شود، سپاه در همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، فرهنگی، برون مرزی حضور دارد و تمام قد از آرمان‌های کشور و انقلاب دفاع می‌کند.

سپاه پاسداران ایران همانند نیروهای نظامی دیگر کشورها نیست که صرفاً وظیفه جنگ یا دفاع را داشته باشند، بلکه با قدرت و اقتدار خود در برابر دشمنانی که به دنبال توطئه و براندازی نظام هستند بازدارندگی ایجاد می‌کند.

سپاه در مسائل سیاسی، اقتصادی، نظامی، امنیتی و فرهنگی باید آنچنان قوی باشد تا بتواند از هر آنچه که دستاوردهای نظام را تهدید می‌کند دفاع کند و در کنار مردم و رهبر معظم انقلاب قرار بگیرد تا کشور را به سرمنزل مقصود برساند.

نیروهای سپاه در دوران کرونا در کنار وزارت بهداشت به مبارزه با این ویروس برخواستند، در زمان سیل و زلزله و بلایای طبیعی به کمک مردم آمدند، با ترویج اقتصاد مقاومتی و کمک به اشتغال روستایی به گسترش تولید و اشتغال جوانان کمک می‌کنند، با ساخت خانه محروم، ایجاد کارگاه‌های بزرگ و کوچک تولیدی و برگزاری کلاس‌های آموزشی و فرهنگی برای جوانان و خانواده‌ها در جهت حل مشکلات مردم گام بر می‌دارند و اینها تنها چند نمونه از صدها فعالیت ارزشمند سپاه در کشور است.

انتهای پیام/


نظرات