آشنایی با رمضانعلی قائمی بالاجاده، چهره ماندگار خدمت در محیط زیست
تعداد بازدید تعداد 464 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۳۸ ق.ظ، سه شنبه، ۸ اسفند، سال ۱۳۹۶ نظرات بدون نظر

رمضانعلی قائمی، نویسنده، محقق کارشناسی خبره و مدیری متعهد و دارای نامی پرآوازه در خدمت صادقانه بیش از سه دهه در سازمان حفاظت محیط زیست، چهره ماندگار خدمت، افتخار علمی، پژوهشی و مدیریتی دیار فرهنگ دوستان ” بالاجاده ” که برگهای طلایی و زرینی از تاریخ بالاجاده را با تلاشها و خدمات ماندگار خود زرین ساخت.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ رمضانعلی قائمی، نویسنده، محقق کارشناسی خبره و مدیری متعهد و دارای نامی پرآوازه در خدمت صادقانه بیش از سه دهه در سازمان حفاظت محیط زیست، چهره ماندگار خدمت، افتخار علمی، پژوهشی و مدیریتی دیار فرهنگ دوستان ” بالاجاده ” که برگهای طلایی و زرینی از تاریخ بالاجاده را با تلاشها و خدمات ماندگار خود زرین ساخت.

رمضانعلی قائمی در ۲۰ اسفند ۱۳۲۵ در روستای بالاجاده در دامان پر مهر و عطوفت مادر مرحومه طوبی فرخی و پدر تلاشگر مرحوم صفرعلی آقا رشد و پرورش یافتند.

تحصیلات ابتدایی را در بالاجاده و تحصیلات متوسطه و تا مقطع کارشناسی را در شهرستان گرگان و کارشناسی ارشد را در رشته زیستگاه هاو تنوع زیستی در دانشگاه علوم تحقیقات خوزستان ادامه داد.

خود استاد می گوید از نوجوانی در امور کشاورزی به پدر کمک می کرد و به لحاظ همجواری محل زندگی با جنگل و فاصله کم آن با دریا، آشنایی و شناخت عمیقی با طبیعت پیدا کرده است و به عینه برخی از حیوانات و شکار و شکارچیان را از کودکی دیده بود.

استاد قائمی، با جلب رضایت پدر و گذراندن خدمت سربازی به کار و در سال ۱۳۴۸ اشتغال در اداره کل شکاربانی و نظارت بر صید گرگان و دشت مشغول به کار شد.

سپس برای طی دوره های آموزشی شغلی به اداره کل شکاربانی و نظارت بر صید شاهرود و پارک ملی گلستان اعزام شد.

قائمی از سالهای اول خدمت خود می گوید که در قالب تیمهایی از مناطق هزارجریب مازندران و میانکاله را با خودروی لندرور پوشش می دادند و امر حفاظت و سرکشی مداوم از زیستگاههای مختلف و روستاها و در مناطق دور و دست و کوهستانی پیاده و سواره و بالاخص جاده های کوهستانی و نوار مرزی به برنامه های حفاظتی ،توزیع مجلات شکار و طبیعت ،کنترل مناطق و ….فعالیت داشتند.

خدمتش در منطقه حفاظت شده جنگل گلستان بود و مسئولیت ناحیه غربی پارک گلستان را عهده دار بودند و در دهه ۵۰ مهندس قائمی رییس اداره مرکزی (گنبد ، آزادشهر ،رامیان ، و مناطق دشتی) را عهده داربود ودر سال ۱۳۵۷ به گرگان منتقل شدند و در سال ۱۳۵۸ مسئولیت اداره کردکوی و جهان نما را پذیرفتند.

مهندس قائمی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۰ با حفظ سمت مدیریت اداره کردکوی و جهان نما ؛ معاون اداره کل را نیز عهده دار شده بود و در سال ۱۳۷۰تا ۱۳۷۲ رییس پارک جنگلی گلستان شد و پس از آن معاون اداره کل استان گلستان و رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کردکوی را عهده دار شد و پس از ۳۳ سال و ۹ماه خدمت صادقانه در سال ۱۳۷۹ به افتخار باز نشستگی نائل شدند .

رمضانعلی قائمی دوره های مختلف آموزشی اکولوژی، پرنده شناسی، ذخیره گاه های زیست کوه، مدیریت، تنوع زیست محیطی و زیست دریایی، ارزیابی مطالعات تنوع زیستی، تالابها، ثبت میراثهای جهانی جنگلهای هیرکانی، ترویج شاخص های توسعه ای، اکوسیستمهای آبی را گذرانده است و عضویت در شورای پژوهشی محیط زیست استان ،کمیته های فنی، تخصصی شورای کشاورزی ،دبیر کمیته غار شناسی و مدیر انجمن پرنده شناسی هیرکانی و…. را نیز در پرونده خدمتی خود به درخشانی دارد.

وی در حوزه مطالعات و پژوهش صاحب آثار علمی بسیاری است؛

چاپ و نشر کتاب اکوسیستم های آبی رودخانه ای؛ منطقه حفاظت شده جهان نما؛ جاذبه های جهانگردی گلستان و بوم شناسی محیط زیست ؛ همکاری در تهیه مجموعه ۵ جلدی فرهنگ تبری ؛ چاپ بیش از ۴۰ مقاله در مجلات داخلی و خارجی ؛ تدریس در کارگاه ها و دوره های آموزشی در رشته محیط زیست ؛ شرکت در کنفرانس های خارج از کشور و چهره برتر تحقیقاتی استان و چهره برتر محیط زیست کشور در ۳۰ سال اخیر کشور از برجستگی های زرین کتاب قطور زندگی و خدمت مهندس رمضانعلی قائمی است.

این چهره ماندگار خدمت و علمی و پژوهشی از افتخارات بزرگ روستای بالاجاده است و منشاء خدمات بسیار فرهنگی در تدوین و نگارش کتب تخصصی و تاریخی می باشد.

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا؛ ضمن ارج نهادن به خدمات ماندگار این چهره ماندگار خدمت و علمی و پژوهشی آرزوی روزگاری خوش و با عزت برایشان طلب دارد.

برگرفته و گرداوری شده از فصلنامه اجتماعی ،فرهنگی ،با رویکرد محیط زیست ” زیست آیین ۵ چاپ و نشر بهار ۹۶

نویسنده: عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر