همایش بزرگداشت حکیم فردوسی در کردکوی+تصاویر
تعداد بازدید تعداد 384 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۲۴ ب.ظ، دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

همایشی با حضور و همکاری دو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی با همراهی جمعی از آموزگاران و سرگروه های ادبیات شهرستان های کردکوی و بندرگز، به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی در کردکوی برگزار شد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر رادکانا؛ همایشی با حضور و همکاری دو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی به میزبانی اداره آموزش و پرورش شهرستان کردکوی و با همراهی جمعی از آموزگاران و سرگروه های ادبیات شهرستان های کردکوی و بندرگز، در سالن همایش های این اداره، به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی برگزار شد.

در بخش نخست این همایش، دکتر مداح در پیرامون مقام فردوسی و شاهنامه سخنرانی کرده و پس از خوش آمدگویی ریاست آموزش و پرورش به حضار، دو تن از دانش آموزان مستعد شهرستان، به اجرای نقالی (مریم جعفری) و موسیقی دف (مهدیه دهقان) پرداختند که از سوی ریاست آموزش و پرورش، با دریافت کارت هدیه ای تقدیر شدند.

در بخش دوم همایش، آقای نبی اله مصدق به ارایه مطلب در باب تندیس های زیبای ساخته دست خودشان که با محوریت داستان های شاهنامه هستند، پرداخت.

در بخش سوم، نوبت به سخنرانی مهدی کمالی به عنوان عضو مرجع بین المللی فرهنگی “مهرمیهن” رسید.

کمالی سخنرانی ای با سه محوریت موضوعی “فردوسی و نژاد شمالی اش” و “شاهنامه، احیاگر زبان یا فرهنگ؟” و نیز “بزرگی زبان طبری” انجام داده و با استناد به تفکر فردوسی، بر لزوم پاسداشت و تلاش در راستای گسترش زبان بومی خودمان (طبری) تاکید کرد که این امر مورد تشویق حضار قرار گرفت.

داود مصدق به عنوان معاونت آموزش اداره آموزش و پرورش شهرستان کردکوی به همراه طیبی به عنوان سرگروه ادبیات استان گلستان، نیز آن را کاملاً تایید کرده و لازم الاجرا خواندند.

در پایان، مصدق از حضار تقدیر و تشکر کرده و بر لزوم تشکیل یک کارگروه برای گسترش فرهنگ و زبان طبری، تاکید کرد.

ناگفته نماند راهکارهایی نیز در این باره از سوی حضار (آموزگاران ادبیات) ارائه شد؛ راهکارهایی چون ارائه درس آزاد فارسی متوسطه اول به زبان طبری و نوشتن درباره جاذبه های گردشگری منطقه، به این زبان تاریخی بزرگ.

انتهای پیام/

ارسال نظر