حذف دستفروشان از حاشیه شهر گرگان/ تشدید نظارت راهداری در احیای قانون ۴۹ ساله
تعداد بازدید تعداد 260 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۰۳ ب.ظ، شنبه، ۲۲ تیر، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

از امروز فعالیت دستفروشان و بساط گران حاشیه شهر گرگان – «جلین» با تشدید نظارت‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان متوقف می‌شود تا شاهد احیای قانون ایمنی راه‌ها پس از ۴۹ سال در این استان حادثه‌خیز باشیم.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ موضوع ساماندهی دستفروشان از سطح شهر و حریم راه‌ها هر از چند گاهی مطرح و نظارت‌ها در این حوزه جدی‌تر می‌شود تجاوز به حریم راه‌ها که گاه جان آدمیان را به مخاطره می‌اندازد و گاه به زیبایی بصری لطمه می‌زند و نظم شهر را به هم می‌ریزد مسئله مهمی است که مطالبه خیلی از افراد شده اما نباید صورت مسئله ساماندهی دستفروشان در این شرایط سخت اقتصادی پاک و تدبیری برای آن اتخاذ نشود.

بحران بیکاری و درآمد ناکافی باعث شده پدیده دستفروشی به معضلی جدی در نقاط مختلف شهر و حریم جاده به منصه ظهور و بروز برسد، در این میان اگر مسوولان متولی چاره درستی تدبیر نکنند مشکلات ناشی از بحران بیکاری تبدیل به بزهکاری می‌شود که تبعات آن کمتر از بیکاری نخواهد بود.

در محور گرگان – جلین که بساط دستفروشان در حریم جاده نسبت به سایر نقاط پررنگ‌تر است برخی مسوولان متولی را بر آن داشت تا با نصب پارچه‌ای با این مضمون که «طبق ماده ۶، ۷ و ۱۷ قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن در تاریخ هفتم تیرماه ۱۳۴۹ هرگونه عملیات دستفروشی در حریم راه‌ها ممنوع و تخلف محسوب می‌شود».

گرچه اجرای قانون که سال‌های سال بر اثر غفلت مدیران و مسوولان خاک می‌خورد مایه خرسندی است اما مهمتر آنکه باید برای آن طیف از جامعه که قدرت به حرکت درآوردن چرخ‌های زندگی در این برهه سخت اقتصادی ندارند و آنانی که قدرت خرید کالای گران قیمت ندارند چاره‌ای درست اندیشیده شود تا هیچ کس در این بین مورد بی‌توجهی قرار نگیرد.

با دستور ویژه مراجع قضایی هیچ اغماضی در حذف دستفروشان از حریم جاده نخواهد شد

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان در خصوص حذف دستفروشان از حریم جاده‌ها گفت: به موجب قوانین ایمنی راه‌ها دستفروشی در حاشیه راه‌ها و تجاوز به حریم راه‌ها ممنوع است.

مهدی میقانی با بیان اینکه پیرو تذکرات کتبی به خاطیان، تذکر لسانی به آنها داده شده است، افزود: از امروز به طور ویژه و جدی با هماهنگی همه دستگاه‌ها محور گرگان تا «جلین» را از دستفروشی به عنوان یک اقدام غیرقانونی پاکسازی خواهیم کرد.

وی با تاکید بر ورود دستگاه قضایی در حذف دستفروشان از حریم جاده تصریح کرد: با دستور ویژه مراجع قضایی هیچ‌گونه اغماضی در این زمینه صورت نخواهد گرفت.

عارضه دستفروشی طی سال‌های گذشته باعث بروز حوادث متعددی شده است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان با بیان اینکه ساماندهی دستفروشان در دستور کار است، گفت: شهرداری جلین مکانی را در نظر گرفته تا کسانی که با وانت اقدام به دستفروشی می‌کنند آنجا مستقر شوند تا هر کسی می‌خواهد تره بار خریداری کند، مشکلی نداشته باشد.

میقانی؛ جمع‌آوری و ساماندهی دستفروشان را اقدامی مهم خواند و ابراز کرد: عارضه دستفروشی طی سال‌های گذشته باعث بروز حوادث متعددی شده است.

با اجرای این قانون که پس از ۴۹ سال گاهی جدی گرفته می‌شود گاهی به ورطه فراموشی، این امید و انتظار وجود دارد که شاهد نتایج مملوس و اثربخش به نفع مردم باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر