دیدار فرمانده سپاه و مسئول نمایندگی ولی فقیه با حجت الاسلام لیاقتی در روستای سرکلاته خرابشهر+تصاویر
تعداد بازدید تعداد 412 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۳۹ ق.ظ، چهارشنبه، ۹ مرداد، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

سرهنگ حسن محبوبیان فرمانده سپاه و حجت الاسلام اسماعیل سامعی فر مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهرستان کردکوی با عالم واسته و ربانی حجت الاسلام شیخ محمدجعفر لیاقتی در روستای سرکلاته خرابشهر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ سرهنگ حسن محبوبیان فرمانده سپاه و حجت الاسلام اسماعیل سامعی فر مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهرستان کردکوی با عالم واسته و ربانی حجت الاسلام شیخ محمدجعفر لیاقتی در روستای سرکلاته خرابشهر دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام شیخ محمد جعفر لیاقتی از علمای بنام استان گلستان چندی پیش در اثر سکته در بیمارستان صیاد شیرازی گرگان بستری شده بود.

حجت الاسلام شیخ محمدجعفر لیاقتی درحال حاضر امام جماعت مسجد جامع روستای سرکلاته خرابشهر است.

این عالم گرانقدر در بین اهالی روستای سرکلاته خرابشهر از محبوبیت زیادی برخوردار است.

حجت الاسلام محمدباقر لیاقتی کیست؟

حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد جعفر لیاقتی فرزند ملاذبیح الله در مهر ماه ۱۳۰۱ ه.ش در روستای سرکلاته خرابشهر (تمیشه) چشم به جهان گشودند.

ایشان از نوادگان دختری آخوند ملا محمد کاظم هزارجریبی مدفون در شهر مقدس نجف اشرف می باشند.

تحصیلات خود را در طفولیت با حضور در مکتب خانه روستا آغاز کردند و بعد از فرا گرفتن قرآن و سواد خواندن و نوشتن در سال ۱۳۲۳ ه.ش به مدرسه علمیه سادات گرگان وارد شدند.

وی به مدت ۵ سال از محضر درس اساتیدی چون آقا سید عبدالرسول میر کریمی و آقاسید جلال و سید سجاد علوی بهره مند شد و با داشتن تبحر علمی همزمان به تدریس طلبه های تازه وارد نیز اشتغال داشت .

متعاقب آن۲ سال به شهر قم عزیمت و در محضر درس آقایان میرزا علی مشکینی و آقا شیخ محمد صدوقی تلمذ نمود .

پس از ۵ سال زندگی پربار علمی در مشهد مقدس مجددا” ۴ سال دیگر در قم مقیم شده و نزد مراجع و اساتید بر جسته ای چون آیت الله بروجردی ، امام خمینی (ره)، حضرات صافی ، نوری همدانی و سبحانی تلمذ نمودند.

ایشان همچنین در این دوران با شهید مصطفی خمینی و آیت الله سید موسی صدر و آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رفاقت داشته و هم مباحثه بودند .

در سال ۱۳۳۴ به نجف اشرف مشرف شدند و به مدت ۵ سال در حوزه علمیه نجف اشرف از محضر مراجع بزرگ و آیات عظام و اساتید برجسته آنجا نظیر حضرت آیت الله آقا سید محمود حسینی شاهرودی و میرزا هاشم آملی و آقا سید ابوالقاسم خوئی ، سید محسن حکیم ، شیخ محمد حسین یزدی، میرزا باقر زنجانی ، عبدالعلی سبزواری ، شیخ حسین حلی و سید عبدالهادی شیرازی بهره های فراوان بردند .

از طرف آیت الله شاهرودی مقسم شهریه به طللاب استر آباد مقیم نجف اشرف نیز شدند و در پایان تحصیلات در نجف اشرف از آیت الله عبدالهادی شیرازی و همچنین آیت الله میرزا هاشم آملی جواز اجتهاد دریافت نمودند .

ضمنا” مشارالیه از طرف آیات عظام آقامیرزا آملی ،آقا سید حسین فقیه سبزواری ،آقا سید محسن حکیم ، آقا سیدعبدالهادی شیرازی ،ناصر مکارم شیرازی ، آقا سید محمود شاهرودی ،لطف الله صافی گلپایگانی ، آقا سید علی سیستانی و آقا شیخ محمد فاضل لنکرانی جواز دخالت در امور حسبیه و اخذ و تصرف وجوه شرعیه دریافت نمودند.

معظم له پس از ۵ سال توقف در نجف اشرف به ایران باز گشتند و در زادگاه خود (روستای سرکلاته تمیشه ) به تبلیغ دین و اقامه جماعت و رسیدگی به امور مردم و تر بیت طلاب علوم دینی مشغول شدند .

از سجایای اخلاقی ایشان همین بس که انسانی بسیار متواضع و روحانی وارسته ای هستند که همت و آرمانی بلند و قوی در سر داشته و اولین حوزه علمیه را در روستای سرکلاته خرابشهر جهت تربیت طلاب علوم دینی تاسیس نمودند و شاگردان خوبی تحویل جامعه دادند .

حضور ایشان بعنوان اولین روحانی بر جسته روستای سرکلاته توانست بارقه امید، نشاط و دلگرمی و قوت قلب مردم می باشد بطوریکه سیل مردم در اطراف آن روحانی عظیم الشان همچون پروانه می چرخند و امورات شرعیه و مشکلات فردی و اجتماعی خود را با معظم له در میان می
گذارند و کانون گرم محبت و دلدادگی و مورد وثوق و اعتماد مردم می باشند بطوریکه مردم اسرار پیدا و پنهان خود را با حضرت ایشان در میان می گذاشتند.

در آن دوران خفقان ایشان تمام وقت خود راصرف بر طرف نمودن مشکلات مردم دیار خود نموده بطوریکه اندک ساعاتی رابرای خود و خانواده وقت می گذاشتند .

حضرت ایشان علاوه بر ارشادات دینی و مذهبی در پیگیری امورات اجتماعی و رفاهی و معیشتی مردم کمر همت بسته و کمک کار مردم روستا بودند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیتهای کمیته انقلاب اسلامی را جهت حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب اسلامی و سرمایه های مردم و تامین امنیت جان و مال مردم را بعهده داشتند و در برابر مشکلات و آسیبهای دوران انقلاب با صبر و حلم و بردباری مردم روستا را مدیریت کرده و در همگرائی و وحدت مردم روستا خصوصا” راهنمائی و ارشادات جوانان پرشور و دوری از هر گونه نفاق و دو دسته گی تلاش و کوشش مضاعفی نمودند.

تصاویری از این دیدار:

انتهای پیام/

ارسال نظر