اصلاحیه معروف به “کودک همسری” همسویی با مفاد سند ۲۰۳۰ دارد/ درباره آمارهای کودک همسری بزرگنمایی می شود/ تصویب این اصلاحیه فوریتی ندارد
تعداد بازدید تعداد 81 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۱:۵۹ ق.ظ، جمعه، ۱۸ مرداد، سال ۱۳۹۸ نظرات بدون نظر

پورمختار در پاسخ به این سوال که آیا طرح سن ازدواج و تعیین آن سیاسی کاری است یا خیر گفت: نمی توان به طور قطعی نظر داد که اصلاحیه سن ازدواج سیاسی شده است اما در حال حاضر برخی از نمایندگان فراکسیون امید پیگیر این مساله هستند که همیشه شعار حمایت از زن را سر داده اند.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا؛ احمد پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص بررسی مجدد لایحه کودک همسری و تعیین حداقل سن برای ازدواج در صحن مجلس و اصرار برخی برای تصویب این لایحه عنوان کرد: بر اساس آمارهایی که از ازدواج نوجوانان زیر سن ۱۳ سالگی به مجلس ارائه شد بسیار کم و انگشت شمار بودند از همین رو می توان گفت تصویب این اصلاحیه فوریتی ندارد.

وی در ادامه افزود: پافشاری برخی در مجلس برای طرح دوباره کودک همسری و تصویب آن از اطلاعات نادرستی است که افراد مرتبط با این نمایندگان به آن می دهند تا جایی که آمارها به صورت غیر واقعی به آنها ارائه شده و بزرگنمایی صورت می گیرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس  در خصوص مغایرت این طرح با اسلام و فقه شیعه نیز عنوان کرد: قبلاً درباره این لایحه بحث زیادی شده است و حداقل سن ازدواج ۱۳ سال اعلام شد که بر اساس تحقیقات علمی و همچنین در نظر گرفتن شرع این رقم در نظر گرفته شد؛ نمی توان یک موضوع محدود را به کل جامعه تسری داد و بر اساس آن ممنوعیت ها و محدودیت هایی را برای مردم به وجود آورد.

پورمختار با بیان اینکه نظر برخی از نمایندگان این است که حداقل سن ازدواج را ۱۶ سال در نظر بگیریم عنوان کرد: با توجه به مشکلات شرعی این مساله حتی اگر این طرح تصویب شود، شورای نگهبان نسبت به آن ایراداتی می گیرد؛ چرا که حقی را ضایع کرده است.

وی در ادامه افزود: وقتی می گوییم حداقل سن ازدواج ۱۳ سال باشد به معنای اجبار و الزام به ازدواج در این سن نیست و در همین سن هم باید مأذون به اذن ولی و دادگاه باشد؛ با وجود اینکه ممنوعیت ازدواج زیر ۱۳ سال تصویب شد، در برخی از نقاط کشور این ازدواج صورت می گیرد و به قانون هم توجهی ندارد از همین جهت اصرار برای رعایت حداقل سن ازدواج و یا تغییر سن ازدواج کاری بی فایده به نظر می رسد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا طرح سن ازدواج و تعیین آن سیاسی کاری است یا خیر گفت: نمی توان به طور قطعی نظر داد که اصلاحیه سن ازدواج سیاسی شده است اما در حال حاضر کسانی از نمایندگان پیگیر این مساله هستند که جزء فراکسیون امید بوده و همیشه شعار حمایت از زن را سر داده اند.

پور مختار در اشاره به بند پنجم از سند ۲۰۳۰ و زمینه سازی برخی ها در اجرای این سند گفت: افزایش سن ازدواج بر اساس این سند به باروری کمتر در جامعه و کنترل جمعیت می پردازد؛ سند ۲۰۳۰ هم ظاهر بسیار منطقی و آراستگی ضمنی دارد و ممکن است تعدادی را اغوا کرده و فکر کنند با اجرای آن در حوزه های مختلف به پیشرفت برسند؛ این در حالی است که آنچه در ذات این سند دیده می شود انحراف از مبانی شرع مقدس اسلام است.

وی در ادامه افزود: ممکن است برخی درباره این سند اطلاعات غلط داده و عده ای هم گول ظاهر این سند را خورده باشند و به دنبال اجرای آن باشند یا عده ای دیگر نیز به صورت عامدانه به دنبال اجرای این سند در کشور باشند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در پایان گفت: می توان گفت این لایحه با این بخش از سند ۲۰۳۰ همراهی دارد چرا که به طور غیر مستقیم منجر به افزایش سن ازدواج شده و تولید نسل نیز کاهش پیدا می کند که با بند پنجم از سند ۲۰۳۰همراهی دارد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر