سند هویتی روستای النگ با عنوان ” خاطرات تاریخ شرحی بر النگ و تاریخ نیاکان آن” نگاشته شد
تعداد بازدید تعداد 1,115 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۲۹ ق.ظ، سه شنبه، ۳ مرداد، سال ۱۳۹۶ نظرات یک نظر

“خاطرات تاریخ ، شرحی بر النگ و تاریخ نیاکان آن” کتابی است که توسط علیرضا رحیمی النگی بازنشسته فرهنگی این روستا در ۹۰۸ صفحه نوشته شده است .

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر رادکانا به نقل از گلستان ما؛ علیرضا رحیمی النگی در گفتگویی تفصیلی با این پایگاه خبری به معرفی کتاب خودش پرداخت ، کتابی که پیشینه نوشتنش به سال ۱۳۵۰می رسد که قرار بوده پدرش که از تاریخ دانان وقت روستا بوده به نگارش این کتاب اقدام کند که اجل به وی مهلت نداد و فرزندش در سال ۹۵ توانست کار نکرده پدر را به سرانجام برساند .

“خاطرات تاریخ ، شرحی بر النگ و تاریخ نیاکان آن” کتابی است که توسط علیرضا رحیمی النگی نوشته شده است . این کتاب ۹۰۸ صفحه دارد و توسط انتشارات نوروزی در ۳۰۰ نسخه برای بار اول با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده است .

رحیمی خود را متولد ۱۳۳۴ روستای النگ معرفی می کند و می گوید : بازنشسته آموزش و پرورش و دبیر زیست شناسی بودم و برای نوشتن این کتاب ۳ سال وقت صرف کردم و در این مدت از همکاری و همراهی مردم خوب النگ برخوردار بودم و از آنان تشکر می کنم .

وی هدف خود را از نوشتن این کتاب ایجاد گنجینه هویتی و سند زنده از روستای تاریخی النگ ذکر می کند و می گوید : ممکن است در اثر مخاطرات طبیعی مانند زلزله و سیل و مشابه آنچه که در بم رخ داد و یا مخاطرات سیاسی و نظامی که انقلاب اسلامی با آن مواجه است ، نتوان از فرهنگ مردم ، سندی بر جای گذاشت لذا انتشار این کتاب می تواند سند هویتی روستای النگ برای آیندگان باشد .

69369

این نویسنده می افزاید : کتاب در چهار بخش معرفی و توصیفات روستا ، بخش دوم و سوم بررسی تاریخ روستا و مشاهیر آن و بخش چهارم اسناد و تصاویر می باشند .

رحیمی در بیان علت کار خود روستای النگ را یک روستایی تاریخی با ۴ هزار نفر جمعیت و  قدمت ۷۵۰ ساله و از روستاهای ۳۰ گانه کردکوی می داند و می گوید : از روستای النگ در ۱۰ مرجع معتبر اسم به میان آمده و همجواری با مضجع شریف امامزاده ابراهیم (ع) و دارا بودن خاص موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به مرکز استان و وجود زمین های مرغوب کشاورزی و کشت بیش از ۱۰ محصول استراتژیک و از طرفی صاحب بزرگانی است که منشا خیر و برکت منطقه و کشور هستند ، باعث شده تا این کتاب نوشته شود.

نویسنده کتاب” شرحی بر النگ و تاریخ نیاکان آن” به معرفی چند چهره مطرح این روستا اشاره کرد و گفت :حاج محمد رحیمی از بزرگان روستای النگ است که در چندین کتاب مرجع ذکر نام او شده و از افرادی است دارای تهجد و عبادت که اسناد تاریخی نشان می دهد که او از طریق تلگراف پشتیبانی مالی و جانی خود را از قیام میرزاکوچک خان جنگلی و ضدیت خود با انگلیسی ها را اعلام کرده بود  ، همچنین چندین نامه برای نخست وزیری وقت می نویسد و درخواست ملغی شدن قوانین اجنبی را می کند .

رحیمی به آیت الله سید سجاد علوی گرگانی از افاضل فضلا و مراجع عظام تقلید اشاره کرد و ادامه داد : شاگردانی چون آیت الله العظمی سید محمد علی علوی گرگانی ، آیت الله سید کاظم نورمفیدی ، حجت الاسلام مهر حسینی اولین امام جمعه ما در منطقه کردکوی ، حجج الاسلام مرحوم حاج شیخ عبدالکریم رحیمی النگی و حاج شیخ عبدالحسین رهبر از ساحت این روحانی بزرگوار منطقه و مولود النگ، مفسر قران و معلم اخلاق بهره جسته اند.

45125

رحیمی افزود : حاج میرزا توفیق رحیمی النگی ادیب فرزانه و با کمال و خادمی بی مثال بود که در همه شادی ها سهیم و در غم و اندوه صاحب عزا بود . ارادت کتبی دو چهره بزرگ مملکتی مرحوم آیت الله توسلی رئیس دفتر امام(ره) و شهید هاشمی نژاد به این پیر فرزانه موید عظمت این خادم روستای النگ است .

همچنین در این کتاب به وجود علمای واجب التکریمی چون مرحوم حاج آقا سید مرتضی سید کلبادی و حاج آقا ملاعباس حجازی داماد سید العلما آیت الله سید صالح صالحی ، اندیشمندان دینی و صاحب کتاب نظیرآیت الله سید حبیب الله قدمی و حاج شیخ محمد باقر مهاجر مازندرانی و اندیشمندان علمی با بیش از ۳۰ فارغ التحصیل مقطع دکتری که بعضا اساتید دانشگاه و یا نویسندگان کتب درسی هستند و یا فارغ التحصیلانی که دارای مدال های علمی جهانی و مقالات علمی در سطح isi هستند ، اشاره شده است .

وجود ۲۰ رئیس و مدیر توانا تا سطح اداره کل و وزارتخانه و نیروهای نظامی و وجود بیش از ۱۸۰ فرهنگی و دبیران مجرب و مخلص ترین فرماندهان جبهه و جنگ و قریب به ۵۰ تن از یادگاران دفاع مقدس و حضور موثر در قیام مردمی انقلاب اسلامی و تقدیم ۲۵ شهید در دوران دفاع مقدس نیز اوج ولایتمداری مردم النگ را نشان می دهد.

رحیمی معتقد است در کتابش ۹۵ درصد مردم النگ را تحت پوشش قرار داده و این کتاب را نزد ایت الله العظمی علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید هم برده است که آیت الله علوی با دیدن کتاب بسیار خوشحال شد و برای آن دعا کردند ، همچنین آیت الله قدمی از علمای معروف النگ نیز که حافظ کل قران کریم می باشد کتاب فوق را مورد تایید قرار داده است .

گفت و گو از : جواد عموزاد

Image0001

Image0002

Image0004

photo 2017 07 07 18 20 34

انتهای پیام /

احمدی می گوید:

ایشان نه تنها در عرصه تحقیق و تفحص پژوهشگری فرهیخته، عالم و الگویی کم نظیر هستند بلکه در منش و شیوه زندگی نیز استادی به حق شایسته و سزاوار ارج و ستایش می باشند. از خداوند برای این استاد فرزانه علم و زندگی آرزوی سلامتی و موفقیت روزافزون دارم.

ارسال نظر